טיפול באלוקסיה פולי – אמזוניקה

אלוקסיה פולי, צמח שמקורו בדרום מזרח אסיה, מוכר לנו גם בתור אלוקסיה אמזוניקה והוא צמח טרופי די פופולרי לגידול בבית. זהו זן היברידי שמייצר צמח בית בולט ומיוחד, שקשה מאוד לפספס. ניתן לרכוש אותו, לשתול אותו ולטפל בו בכל ימות השנה בתוך הבית.

אלוקסיה פולי מוגדר על ידי העלים הירוקים העמוקים שלו, המודגשים על ידי ורידים לבנבנים או ירוקים בהירים. העלים משוננים גס, ובמקרים מסוימים, צבע העלים נראה כמעט סגול-ירוק.

הצמח יגדל במהירות, ויגיע לגובה בוגר של עד 2 מטרים. צמחים אלו פורחים לעתים רחוקות (במיוחד בתוך הבית), והם גדלים בעיקר בגלל העלים המושכים את העין שלהם.

אלוקסיה פולי טיפול

אלוקסיה פולי טיפול

החדשות הטובות הן שהגידול של אלוקסיה פולי הוא די פשוט, במיוחד לצמח טרופי. הם אוהבים שמש או צל מסוננים ואדמה עשירה ולחה.

כמו רוב הצמחים הטרופיים, הם משגשגים בטמפרטורות חמות ולחות גבוהה ומשוועים להרבה מים.

צמחים אלה מופצים בצורה הטובה ביותר על ידי חלוקה במהלך האביב. בדגימה בריאה עם מספר גבעולים, ניתן לחפור פתילים מהעציץ הקיים ולשתול מחדש בעציצים קטנים יותר. גזרו עלים מתים וגוססים לקבלת הצמיחה הטובה ביותר.

תנאי אור

צמחי אלוקסיה אמזוניקה דורשים הרבה אור בהיר ועקיף. הם יכולים לשרוד ב-80% צל אך מעדיפים כ-60%, מה שמבטיח את הצמיחה הטובה ביותר וגוון עשיר וירוק על העלים.

אל תחשפו את הצמח לקרני שמש ישירות קשות, שעלולות להלבין או לחרוך את העלים.

אדמה

צמח זה מעדיף אדמת עציצים שמתנקזת במהירות ומאווררת היטב. אדמה אורגנית ורופפת המכילה כמות טובה של אזוב כבול היא אידיאלית. אם תערובת האדמה שלך כבדה מדי, הקל אותה עם חול או פרלייט.

השקיה

שמרו על האדמה לחה, אך זכרו שצמחי אלוקסיה פולי לא אוהבים רגליים רטובות. במידת האפשר, השקו את הצמח שלכם בבוקר מלמטה (באזור השורשים) כדי שהעלים לא יירטבו מדי.

הצמח זקוק לתקופת מנוחה בחורף, לכן אפשרו לאדמה להתייבש בין השקיה בחודשים אלו. עם זאת, אם הוא מתייבש לחלוטין, הצמח עלול להכנס לתרדמה.

טמפרטורה ולחות

עלה אלוקסיה פולי

כצמח טרופי, אלוקסיה פולי יכנס לתרדמה או יתמות אם יחשף לטמפרטורות קרות. הוא אוהב להיות באקלים דומה למולדתו בדרום מזרח אסיה, עם טמפרטורות הנעות בין 18 ל-30 מעלות.

בנוסף, הצמח אוהב רמות לחות מעל הממוצע. אתם יכולים להתחיל על ידי מיקום הצמח שלכם בחדר לח בדרך כלל בבית כמו חדר אמבטיה. ובכל זאת, ייתכן שתצטרכו גם להניח את הצמח על מגש לחות עם חלוקי נחל או להשקיע במכשיר אדים לשים בקרבת מקום.

דישון

אלוקסיה פולי נוטה לצרוך הרבה דשן בתקופת הגידול שלו והוא יגיב היטב ליישומים של דשן מאוזן מדולל.

החל מהאביב, מומלץ להאכיל את הצמח כל שבועיים, להפסיק בסוף אוגוסט, ואז להתחיל את המחזור שוב בתחילת האביב הבא.

מדי פעם, עלי הצמח יצהבו – אם זה קורה, נסו להוסיף דשן עם מיקרו-נוטריינטים או לפזר מלחי אפסום סביב בסיס הצמח פעם בחודש.

שתילה

כאשר מגדלים אלוקסיה פולי בעציץ, בחרו מיכל יציב עם מספיק מקום לתמיכה בצמיחת הצמח. צמח שגדל היטב עשוי להזדקק לעציץ חדש מדי שנה.

עם זאת, זכור שצמחים אלה אוהבים להיות מעט עציצים מתחת לעציץ עבור התפתחות העלווה הטובה ביותר.

מזיקים/מחלות נפוצות

צמח אלוקסיה אמזוניקה חולה

אלוקסיה אמזוניקה בדרך כלל לא רגיש למחלות, אך השקיית יתר עלולה להוביל לזיהומים פטרייתיים.

אם אתם מבחינים בכתמים חומים כהים או שחורים (לעתים קרובות מלווים בשפה צהבהבה על העלים), זה סימן טוב שמתבשל זיהום פטרייתי. לטיפול יש להסיר את העלים הפגומים, להרחיק את הצמח מצמחים אחרים ולטפל בו בתרסיס קוטל פטריות.

ריסוס הצמח עם תערובת מי סבון מדי כמה שבועות יכול גם לעזור להרתיע מזיקים כמו קרדית עכביש וכנימות קמחיות – ועל הדרך לשמור עליו נקי מאבק.

לסיכום

אלוקסיה פולי הוא צמח בית נהדר למתחילים. הוא קל לגידול ואין לו דרישות מוגזמות כשזה נוגע לטיפול. הוא מרשים ומיוחד ומוסיף אווירה טרופית לכל חלל. החסרון היחיד הוא שהוא נחשב רעיל לבעלי חיים שנוטים לאכול צמחים.