ביצן

אם אתם מחפשים תוספת ייחודית לגינה, אולי תאהבו צמח לוכד עיניים שצומח במהירות כמו ביצן רובי. צמח זה מגיע במגוון רחב של צבעים וגדלים, והעלווה המגוונת שלו היא הכוכב האמיתי של המופע. רוב האנשים מגדלים אותו כצמח שנתי או שומרים אותו כצמח בית בחלון בהיר.

העלים הירוקים הכהים כוללים כתמים ורודים, כתומים, אדומים, צהובים, נחושת או סגול. חלקם יגיעו בצבעים מרובים מנומרים לצמח אחד. ביצן מייצר פרחים, אבל הפריחה מינורית ביחס להופעת העלים.

התחילו לגדל את הצמח בבית בסוף החורף ושתלו אותו בחוץ לאחר הקור /גשם האחרון. קל לטפל בהם ולגדל אותם על ידי מתן מים במהלך בצורת ודשן מדי חודש במהלך עונת הגידול באביב ובקיץ. זנים מסוימים של ביצן מהווים כיסוי קרקע מצוין, בעוד שאחרים יכולים לגדול עד שלושה מטרים. לצמח טרופי זה יש הרגלי צמיחה עשבים, אך לרוב אינו פולשני.

ביצן רובי טיפול ותנאי גידול

ביצן רובי ורוד

טיפול בביצן רובי נחשב פשוט והם קלים להפצה. צמח זה הוא מין בעל תחזוקה נמוכה, כל עוד הוא גדל באדמה מנקזת היטב באור שמש מלא באקלים חם יותר. הוא די עמיד בפני מזיקים.

אור

צמחים אלה מגיעים מאקלים חם ושטוף שמש, ולכן הם משגשגים בהרבה אור. ביצן משונן ידוע בצבעי העלים הבהירים שלו, אבל הגוונים המושכים את העין זורחים רק בשמש מלאה. צמחים אלו יכולים לסבול צל חלקי אך עלולים לאבד חלק מהצבע שלהם ולקבל מראה דליל.

אדמה

ביצן אוהב אדמה עשירה ופורייה. זה לא רק נותן לצמח את החומרים המזינים שהוא צריך כדי להישאר בריא, אלא זה גם מאפשר ניקוז חיוני. לפני הוספת ביצן לגינה שלכם, מלאו את האדמה בהרבה חומרים אורגניים או קומפוסט.

השקייה

ביצן משונן סגול

ביצן צריך הרבה מים כדי להישאר מאושר. תן לו לפחות סנטימטר בשבוע. אדמה רטובה יכולה להרוג את הצמח, וגם בצורת יכולה. שמור על לחות קרקע עקבית כדי לעזור לך למנוע בעיות כלשהן. תן לסנטימטר הראשון של האדמה להתייבש לפני השקיה כדי למנוע השקיית יתר. אם תשכח להשקות, אולי תשים לב שביצן שלך מהיר לנבול, אבל אל תיבהל. צמחים אלה חוזרים במהירות עם משקה טוב.

בחורף, בין אם בחוץ ובין אם בפנים, הצמח שלך לא יזדקק לכמות מים כמו שהוא זקוק בחודשי הגידול הפעילים שלו. אז התאפק ותן לצמח שלך לשתות כאשר 2 עד 3 אינצ’ים העליונים של האדמה יבשים.

טמפרטורה ולחות

מכיוון שהצמח יליד אקלים חם, הוא אינו יכול לשרוד טמפרטורות קפואות. ביצן רובי יליד אזורים לחים. לכן, חשוב מאוד לשמור על לוח זמנים קבוע של השקיה. בנוסף, הוספת שכבת מאלץ לצמחי הגינה שלכם תעזור לשמור על הלחות הדרושה באדמה.

דשן

ביצן רובי אינו דורש דשן רב אם הוא נטוע באדמה עשירה. יותר מדי דשן יכול לשרוף ולהרוג את הצמח. עם זאת, באדמה דלה, דשן נוזלי יטיב עם ביצן משונן במהלך חודשי הקיץ.

דשנו צמחים ששתולים בקרקע כל חודשיים. עבור צמחי עציץ, כל שבועיים או שלושה עדיף. במהלך החורף, תרצו למנוע דשן. זה יאפשר לצמח לנוח במהלך עונת הגידול האיטית הטבעית שלו.

גיזום

ייתכן שיהיה צורך לגזום את הצמח שלך במהלך הקיץ כדי למנוע ממנו להפוך דליל. זוהי הזדמנות מושלמת להשתמש בחלקים כדי ליצור עוד צמחים עם ייחור.

ריבוי ביצן רובי

ריבוי הצמח נחשב קל וניתן לעשות זאת על ידי ייחורים או חלוקה באביב או בקיץ. אם אתם לא רוצים להקטין את גודל הצמח המקורי שלעם, ריבוי עם ייחורים היא הדרך הנכונה.

איך לגדל מזרעים

ביצן מגוון

אמנם ייחורים או חלוקה הם הדרך הקלה ביותר להפיץ את ביצן רובי, אך ניתן לגדל אותו גם מזרעים. אנו ממליצים לזרוע את זרעי הביצן בתוך הבית בסוף החורף. הניחו במקום חמים תחת אור בהיר. לאחר שהם נבטו, שיתלו אותם במיקום שטוף שמש בחוץ לאחר שהסכנה לקור חלפה. מרווחים את הצמחים במרחק של כ- 15 ס”מ זה מזה.

שתילה מחדש

ביצן רובי גדל נפלא בעציצים. הם מייצרים סלים תלויים יפים ותוססים שניתן לשמור בפנים. בעת בחירת עציץ, חפשו אחד עם שפע של חורי ניקוז. אדמה רטובה יכולה להרוג במהירות את הצמח שלך, ולכן יש צורך בניקוז טוב. אם הצמח גדל מעבר להעציץ הנוכחי שלו, בחרו בגודל הבא ומלא באדמת עציצים טריים לפני העברת הצמח לביתו החדש.

מזיקים נפוצים ומחלות צמחים

צמח זה אינו מאוים בדרך כלל על ידי חרקים או מחלות, אך כמו רוב הצמחים האחרים, הוא יכול ליפול קורבן לכנימה קמחית וקרדית עכביש. אם יש לך זיהום קשה, מרחו תמיסת שמן נים על הגבעולים, העלים (כולל החלק התחתון) והאדמה. כמו כן, הוא יכול להיות רגיש למחלות פטרייתיות וחיידקיות כמו ריקבון שורשים ומחלת כתמי עלים.

צמחים נלווים

שתלו את ביצן יחד עם צמחים שיש להם דרישות מים ושמש דומות. הם משלימים צמחים הידועים בעלווה שלהם, כגון אוזן פיל, קלדיומים וקולאוס. העלים הצבעוניים שלהם גם מדגישים פרחים כמו איפטינס, לובליה, ביגוניה ופטוניות.

שאלות נפוצות

איך לגדל בתוך הבית?

ספקו כמה שיותר שמש ישירה עבור עלים בצבעים בהירים. הוא יכול לסבול הרבה שמש ישירה. הצמח בעל תחזוקה נמוכה ומשגשג בעציצים עם אדמה מנקזת היטב.

האם ביצן פורח?

ביצן גדל בעיקר בגלל העלווה שלו. לצמח יש אשכולות של פריחה לבנה קטנה המושכת דבורים ופרפרים אך היא לא משמעותית.

כמה זמן הצמח חי?

לעתים קרובות מגדלים את ביצן כחד שנתי מכיוון שהוא לא יכול לשרוד טמפרטורות קפואות. עם זאת, באזורים חמים הוא יכול לחיות חמש שנים או יותר.