גידול אננס בבית ובגינה – המדריך המלא

כמעט כל מי שיש לו מספיק מקום וסבלנות יכול לגדל אננס. פרי טרופי זה עמיד בחוץ רק באזורים חמים, אבל אתם יכולים לגדל אותו בתוך הבית או בחממה. כל מה שצריך זה כתר של אננס שקניתם אצל הירקן, כלי גדול עם מקום לשים אותו, והמון המון זמן. לאננס לוקח בין 16 חודשים לשלוש שנים להפיק פרי.

שתילת כתר אננס היא רק אחד מכמה פירות וירקות שאתם יכולים לגדל משאריות. אתם יכולים גם לגדל אחד משתיל קנוי או מזרע אבל ייתכן שתצטרכו לחכות עוד יותר עד שהצמח שלכם יניב פרי.

אם בא לכם פרויקט גינון מיוחד וארוך טווח, תשקלו לגדל אננס. אתם יכולים לסיים עם פינוק טעים תוצרת בית, והרבה זכויות התרברבות.

איך גדל אננס?

אננסים הם צמחים קטנים דמויי שיח, ברוחב וגובה של עד 6 מטרים, הגדלים באקלים טרופי באדמה פורייה או חולית.

הגבעול הקצר והמוצק מייצר עלים דוקרניים באורך של עד מטר וחצי ובציר של 100 פרחים או יותר. מבנה הפרחים המורכב דומה לפריחה הנראית על צמחים בסוג הברומליה, המופיעה בחלק העליון של הגבעול ויוצרות ספירלה.

במקרה של האננס, הפרחים הפוריים מעצמם מייצרים פירות יער המתמזגים ויוצרים פרי מצטבר וגושי, המתפתח בחלק העליון של הצמח ומעליו, בעצמו, כתר של עלים קצרים מרובים.

איפה ניתן לגדל אותו?

גידול אננס בגינה

אם גרים באזורים חמים, אתם יכולים לגדל אננס בגינה כל עוד אתם יכולים לספק 6 8 שעות של אור שמש בהיר באופן קבוע, למשך כשלוש שנים.

הטמפרטורות האופטימליות נעות בין 20 ל-28 מעלות. מעל 32 מעלות או מתחת ל-20 עלול להאט את הצמיחה או לגרום לנזקי קור. טמפרטורות קרירות יותר מעודדות פריחה כאשר נטיעות האביב מבשילות לפרח מהר יותר מאשר אננס שנשתל בסתיו.

זמן הגידול הכולל של אננס מתחילתו ועד הקציר יכול להגיע עד 34 חודשים. זה יכול לקחת בין 16 ל-28 חודשים רק עד שהפרחים יופיעו, והתפתחות הפרי מתחילה כשישה חודשים לאחר הפריחה.

גידול אננס בבית

מחוץ לאקלים טרופי, אננס גדל כצמח בית. בדרך כלל אותם תנאי גידול חלים עם טווח טמפרטורות מעט נמוך יותר של 18 עד 24 מעלות ולא נמוך יותר בחורף. אתם צריכים מיקום שטוף שמש ליד חלון הפונה דרומה או דרום מזרח עם מקום לעציץ גדול.

צמחי אננס הגדלים בתוך הבית הם לרוב קטנים יותר בגודלם, אך עדיין יכולים לגדול לרוחב של 3 מטרים ולגובה של 5 מטרים. היו מוכנים לשתול מחדש את הצמח שלכם בעציצים גדולים יותר ככל שהוא גדל. ייתכן שצטרכו לספק לחות נוספת או לערפל את העלים באופן קבוע.

קיבוץ אננס עם צמחי בית אחרים יכול גם להעלות את הלחות. ניתן להעביר צמחי אננס בעציץ החוצה ברגע שהטמפרטורות מגיעות ל-20 מעלות. עשו זאת בהדרגה על ידי חשיפת הצמח לתנאי חוץ לזמן מה מידי יום במשך שבוע בערך. כאשר המעלות יורדות, החזירו את הצמח פנימה.

שיטות לגידול אננס

גידול אננס בגינה

מגדלים מסחריים מפיצים אננס על ידי הסרה ושתילה מחדש של חלקים וכתר הפרי. זה מבטיח יבול מתמשך. למרות שנחשב רב שנתי, צמח אננס בודד יפרה רק עד שלוש פעמים לפני שהוא ימות בחזרה.

ישנן שלוש דרכים עבור הגנן הביתי לגדל אננס.

זרע שמור או קנוי

עקרונית, את הזרעים השחורים הקטנים ניתן לרכוש אונליין או לקצור מפרי אננס שקניתם הביתה. הם דורשים ריבוד קר, לעתים קרובות אינם חזקים, וקשה להנביט כאשר הם ברי קיימא.

עציץ קנוי

צמחי אננס זמינים לרכישה בחנויות, במשתלות ובאינטרנט. אם אתם בוחרים להתחיל עם עציץ, הקפידו לשאול את המגדל שלהם אם הפרי הוא אכיל. יש מספר זני נוי הנמכרים כצמחי נוף או בית המניבים פירות זעירים או לא אכילים.

לשתול כתר אננס

השיטה הקלה והאמינה ביותר לגדל בעצמך היא על ידי שתילת הכתר שהוסר מאננס שנקנה בחנות. זה כרוך בהסרת החלק העליון עם לפחות סנטימטר של גזע מחובר. נותנים לגזע ולכתר להתייבש ואז שותלים אותם בעציץ עם אדמה מנוקזת היטב. לאחר ששורשים מתפתחים למילוי העציץ, הצמח מוחזק מחדש בעציץ גדול יותר.

איך מגדלים אננס

גידול אננס במים

הם אולי לא נכנסים לקטגוריית הצמחים שקשה להרוג, אבל יחסית לצמחי בית אחרים, אננס לא ממש קפדני. לגרום לצמח לפרוח זה כנראה הכי מסובך אבל יש דרכים להגדיל את הסיכויים שלך לפרי. אבל בואו נתחיל רגע מהיסודות:

תנאי אור

זהו צמח טרופי שזקוק לשפע של אור שמש בהיר. אם מגדלים בתוך הבית, תאורה עקיפה מספיקה, ליד חלון הפונה לדרום או לדרום מזרח. אם אתם חיים באזור עם חורפים אפלים וקודרים, ייתכן שתצטרכו להוסיף תאורה מלאכותית במהלך היום.
אננס צריך 6 עד 8 שעות, אם לא מדי יום, לפחות באופן עקבי. בשל זמן הגידול הארוך, ייתכן שאור טבעי לא תמיד יספיק.

אדמה

לגידול אננס מומלץ להשתמש בתערובת עציצים בצד החומצי עם pH של 4.5 עד 6.5. השתמשו בתערובת של קקטוס והדרים או הכינו בעצמכם עם שילוב של אדמה חרסית, חול ופרלייט. זה צריך להתנקז היטב.

השקיה

שמרו את תערובת העציצים לחה עד שהשורשים מתבססים היטב. ברגע שהצמח גדל באופן פעיל אתם יכולים לאפשר למשטח להתייבש מעט בין השקיה. פעם בשבוע זה בדרך כלל מספיק. להשקות היטב ולאפשר לעודפי מים להתנקז. לעולם אל תתנו לעציץ לשבת במים, זה עלול להוביל לריקבון שורשים.

טמפרטורה ולחות

טווח הטמפרטורות הטוב ביותר בתוך הבית נופל בין 18 ל-24 מעלות. שמרו על הטמפרטורות בחורף זהות. קחו בחשבון שקרבה לחלון עלולה לחשוף את הצמח לטמפרטורות קרות יותר. אננס גדל באופן טבעי בלחות עקבית בין 40 ל-60%. העלים סופגים מים וחומרים מזינים ולכן מומלץ לערפל פעמיים בשבוע עד להתפתחות הפרי.

דשן

כמויות קטנות של קומפוסט שהוכנסו לתערובת העציצים לפני השתילה יכולות לקדם את צמיחת השורשים. לאחר הקמה, דשנו את האננס פעם בחודש עם דשן מאוזן של 10-10-10 בהתאם להוראות התווית. אננס נהנה גם מהזנה עלוותית.

הפרייה

אננס הוא פרי עצמאי, מה שאומר שהוא לא צריך מאביקים או זן שני כדי לייצר פרי. למעשה, האבקה מייצרת זרעים אשר נחשבים כמפחיתים את איכות הפרי. המפתח לפרי הוא לשדל את כל פרחי התפרחת לפרוח. הפרחים יוצרים פירות בודדים המתחברים יחד לפתח אננס אחד.

הדרך הטובה ביותר לעודד פריחה בבית היא להניח בננה בשלה או תפוח בעלים או בעציץ האננס. הפירות הבשלים מייצרים גז אתילן המעודד ייצור פרחים אחיד.

איך לקטוף אננס

איך אננס גדל

האננס מוכן לקטיף כאשר השליש התחתון של הפרי מתחיל להפוך מירוק לצהוב או כתום-צהוב. פירות של פרחים בודדים ישטחו ויצרו ‘עיניים’ על הקליפה. אננס בשל פולט ניחוח מתוק.

השתמשו בסכין מטבח חדה כדי לחתוך את הפירות מהגבעול. השאירו אותו בטמפרטורת החדר עד להבשלה מלאה לפני הקירור.

איך להשריש אננס?

אם אתם רוצים לגדל פרי מכתר, אתם צריכים אננס שנרכש בחנות. סכין חדה, תערובת עציצים של קקטוסים או הדרים, כלי בגודל 15 עד 20 סמ’ וכפפות. שימו לב – גידול אננס יכול לקחת זמן מה.

 1. השתמשו בסכין כדי להסיר את החלק העליון של האננס. השתמשו בכפפות בשביל להגן על הידיים מפני עלים קוצניים.
 2. קצצו את כל הפרי, אבל השאירו סנטימטר אחד של גבעול. זהו האמצע המוצק של הפרי.
 3. הניחו לגבעול ולעלים המצורפים להתייבש במשך שבוע במקום מאוורר היטב.
 4. לאחר שבוע, ממלאים את העציץ במצע שתילה ויוצרים שקע קטן במרכז לגזע.
 5. שותלים את הגבעול, ממלאים בתערובת עציצים, משאירים את עלי הכתר מעל האדמה.
 6. להשקות היטב ולאפשר לכלי להתנקז.
 7. הניחו ליד חלון שטוף שמש ושמרו על האדמה לחה אך לא רטובה.
 8. שורשים צריכים להתפתח תוך שישה עד שמונה שבועות. בדקו על ידי משיכה בעדינות בעלים. אם אתם מרגישים התנגדות, יש שורשים.
 9. כשהשורשים ממלאים את העציץ, שתלו את הצמח מחדש במיכל בגודל אחד או שניים יותר מהנוכחי. ייתכן שתצטרכו לעשות את זה שוב כשהצמח גדל.
 10. השקו מדי שבוע או כאשר פני האדמה יבשים. לדשן מדי חודש.
 11. המתינו שנה או שנתיים ואז התחילו לחפש פרחים שייווצרו.
 12. עודדו את הפריחה על ידי מתן גז אתילן עם תפוח בשל או בננה המונחים בעציץ או בעלים של הצמח.
 13. בעוד שישה חודשים בערך, פירות אמורים להתחיל להתפתח.

איך לשתול אננס

צמחי אננס מתחילים בעציצים בגודל 15 עד 20 ס”מ. ככל שהשורשים יגדלו להתמלא בעציץ, תצטרכו לעלות גודל ואולי יותר מפעם אחת. הצמח שלך יכול לגדול למדי לפני הפקת פרי. שתילה מחדש זה פשוט. סובבו את העציץ על צידו ואחזו בבסיס גבעול הצמח. משכו אותו בעדינות מהעציץ והכניסו מחדש למיכל גדול יותר.

מזיקים נפוצים ומחלות צמחים

כנימות קמחיות הם האיום הגדול ביותר על צמחי בית ויכולות לגרום להחלשת הצמח וסלסול עלים. נמלים, עלים דביקים או כתמי שעווה בחלק התחתון של העלים הם סימנים שיש לכם פשפשים. סימנים של קמח כוללים צבע אדמדם או קצוות חומים על העלים. מרססים עלים בשמן נים.

גידול אננס בבית דורש סבלנות

לסיכום, גידול אננס בבית הוא תהליך מרתק ומתגמל, הדורש סבלנות ודיוק בטיפול. על ידי יצירת סביבה מתאימה, הקפדה על השקיה נכונה וחשיפה לאור השמש, אנחנו יכולים להביא להתפתחות של פרי טעים ובריא ממש בפינת הבית שלנו.

זכרו, כל צמח דורש תשומת לב וטיפול מיוחד, והאננס אינו יוצא מן הכלל. עם מעט מאמץ והרבה אהבה, תוכלו ליהנות מהפרי המדהים הזה ולהוסיף טעם טרופי לבית שלכם.