גידול מרווה בבית – מדריך למתחילים

גם אם אינכם חובבים תה מרווה, מומלץ שתשקלו לגדל מרווה בגינה. המרווה בריאה, צומחת בקצב מהיר ומוסיפה חן ויופי מתפרש. עם כל זאת לא מספיק, היא גם קלה לגידול ומציעה שלל משחקים בעולם הבישולים.

מרווה היא שיח רב עונתי בעל עלים בשרניים ומרקם פרוותי. המרווה קיימת בארץ לאורך ההיסטוריה, כאשר ביחס לעולם, בארץ אין הרבה סוגים. ישנה מרווה אננס, מרווה משולשת, מרווה רפואית ומרווה מרושתת. מעבר לעובדה שמרווה מבוקשת במטבח, היא ידועה בשלל שימושים נוספים. כך למשך בעבר נהגו לשמר עמה בשר, לעשות עמה אמבטיות מרפאות ואף לגרש על ידה רוחות רעות. 

סך הסגולות שמיוחסות למרווה

שמעתם שיש למרווה סגולות רבות? בצדק! בין היתר המרווה נספגת בקלות במערכת העיכול ובעלת תכונות נוגדות חמצון ודלקתיות. המרווה מקלה על דלקות בחניכיים ועל דלקות פרקים. היא מאזנת סוכר בדם ומורידה לחץ דם. מקלה על כאבי גרון ומפחיתה שיעול, ואפילו נמצא שהיא מחזקת את הזיכרון. מה עם גירוש רוחות רעות וטיהור הבית? פה כבר תלוי את מי שואלים.

גידול מרווה בבית

מרווה תנאי גידול

ענות שתילה מומלצת

מהחורף ועד האביב (ממרץ ועד מאי) מומלץ לגדל מרווה. אתם יכולים להתחיל לשתול זרעים כבר בתחילת מרץ. במידה ואתם מגדלים מרווה בבית אפשר גם מעט לפני כן בחדר חמים.

שמש

מרווה צריכה שמש מלאה, או לכל הפחות חצי צל. לקבלת הטעם הטוב ביותר, ספקו למרווה שמש מלאה, כלומר לפחות שש שעות של אור שמש ישיר ביום.

לחות

מרווה מסתדרת מעולה עם אוויר יבש. גרים באזור בעל אוויר יחסית לח? היא תגדל כעונתית! 

מרווה מצויה נוטה להיות קצת יותר קשוחה מהזנים האחרים. צמחים מבוססים יכולים לעמוד בקור מסוים, אבל טמפרטורות בין 18 ל-25 מעלות הן הטובות ביותר. מרווה אוהבת רמת לחות מתונה. באזורים עם לחות גבוהה, ודאו שיש מספיק זרימת אוויר סביב הצמח כדי לסייע במניעת צמיחת פטריות.

מצע

יש צורך באדמה חולית ובכלי מנוקז היטב. כך למשל בכול הנוגע לגידול מרווה באדנית, נמליץ לוודא שחורי הניקוז פתוחים. קרקעות רטובות עלולות לגרום לריקבון ולהיות קטלני לצמח. עדיף pH של אדמה חומצית מעט עד ניטרלית.

מיקום

ניתן לגדלה מחוץ ובתוך הבית. באדמה ובאדנית. אתר השתילה חייב להיות בעל אדמה מנקזת היטב ולקבל הרבה אור שמש. הימנעו משתילת מרווה ליד מלפפונים, שכן הארומה שלה יכולה להשפיע על טעמם של המלפפונים.

בוחרים להכניסה פנימה? תמצאו עבורה חלון קרוב שנהנה מכמות יפה של שמש. 

השקיה

למרווה צרכי לחות מתונים, יחד עם סבילות מסוימת לבצורת. שמרו על האדמה לחה באופן שווה אך לעולם לא רטובה מידי. השקו צמחים מבוססים כאשר 2 ס”מ העליונים של האדמה מתייבשים. הימנע מהרטבת העלים כאשר אתם משקים, שכן זה יכול לגרום להם לטחב.

בקיצור בכול הנוגע להשקיית מרווה, החוק פשוט. משקים רק כשהמצע העליון יבש. נדרש לשנות מינון בהתאם לעונות השנה.

דישון

גידול מרווה אינו מצריך דישון רב. אומנם הדישון תומך בקצב הצמיחה, אך בדרך פוגע בניחוח ובטעם, ועל זה נאמר מה הטעם? אתם יכולים להשתמש בדשן אורגני לצמחי מאכל באביב, או פשוט להכניס קצת קומפוסט לאדמה.

שתילה

קחו בחשבון שמרווה גדלה כשיח שמנמן, ועל כן בעת שתילה נדרש לשמור על מרווחים. בין 60 ל90 ס”מ מרווח בהחלט מספיק.

גיזום

מומלץ לגזום מרווה לאורך כל השנה. כל עוד יש ענפים שאינם במיטבם, מוטב להורידם. כמו כן, מרווה מתהדרת בפרחים סגולים/אדומים. אלו אומנם מרהיבים, אך שואבים אנרגיה רבה. מה עושים? כל עוד הצמח אינו מספיק גדול, מוטב לגזום את עמודי הפריחה.

מרווה טיפול

למה מרווה רגישה?

אם משקים יתר על המידה, עשוי להופיע ריקבון בשורשים. כמו כן, “כנימת עש הטבק” מחבבת את עלי המרווה.

מחפשים פתרון? ניתן לרסס מי סודה (כפית סודה על ל’ מים). עוד תוקף בעייתי הנו הקימחון. מדובר בפטרייה שיושבת בשורשים, על הגבעולים ועל העלים – בכל מקום.

טיפ? תשתלו מראש במקום שחשוף לשמש, קימחון אינו חובב שמש ישירה.

איך להשריש מרווה?

מוזמנים ללמוד כיצד מייצרים ייחור ממרווה. מה עושים? חותכם עם סכין (באופן אלכסוני) ענף בריא שמכיל מספר עלים (בערך באורך של 10 ס”מ). משאירים רק עלים עליונים, שותלים באדמה 2/3 מהצמח ומרססים במים כפעמיים ביום. בערך לאחר חודש אמורים להופיע עלים חדשים, ואז עוברים להשקות כרגיל – רק שהאדמה יבשה.

גידול מרווה בבית – האם זה אפשרי?

כן, כל עוד מוצאים מקום לצד חלון שטוף שמש.

אלו סגולות מיוחסות לתה מרווה?

הקלה על כאבי בטן, חיטוי דלקות גרון, הרגעה נפשית והפחתת גזים. כמו כן, אם נמצאים בגיל המעבר, תמצאו שהמרווה מסייעת לשלל תופעות רלוונטיות. 

איך לגדל מרווה?

יש להקפיד על ניקוז, חשיפה מספקת לשמש, לגזום כשצריך ולהימנע מהשקיית יתר. פשוט!

גידול של מרווה בבית

קטיפתית וריחנית

חושבים לגדל מרווה רפואית כדי לצלוח את תחלואות החורף? חושבים לגדל מרווה משולשת עבור עיצוב הגינה? טוב לדעת שניצבת בפנינו משימה פשוטה שמולידה תוצאה מופלאה. תוצאה ריחנית, בריאה, מרשימה ובעלת ארומה משלה. אז אם יש לכם מקום בגינה, או חלון בבית שנהנה משמש ישירה, אתם כבר מבינים מהי ההמלצה.