גידול סחלב בבית – המדריך המלא לטיפול בשליט הממלכה

סחלב, צמח מלכותי בעל סטטוס יוקרתי. צמח אקזוטי, מרשים ומושך המון תשומת לב. לאורך ההיסטוריה טופח בחדרי הארמונות והיווה מקור לגאווה. עם זאת, כיום כל אחד מוזמן ליהנות מהמראה העוצמתי של הפריחה ומהעלים המרשימים בעלי הגוונים העמוקים. 

הסחלב אינו רק מרשים למראה, אלא גם ערמומי. אומרים “כי בתחבולות תעשה לך מלחמה”, אך במקרה שלו בתחבולות תעשה לך רבייה. הסחלב תלוי בחרקים ובדבורים כדי שאלו יאבקו אותו, ולכן הוא אקטיבי! הוא “לובש” צורה של נקבת חרקים, ובו זמנית מפיץ ריח של דבורה.

רבים כמהים לגדל סחלב, אך רואים בכך אתגר, ופה אנו מבקשים להבהיר שאין זה מוצדק. בפועל, מדובר במשימה פשוטה, כל עוד מקפידים על מספר כללים, כגון מיקום והשקיה. אם רק נקפיד, נהנה מצמח עדין, אלגנטי ומרהיב ביופיו.

עוד נציין שאותו סחלב שנחשב בעיני רבים כמפונק, מתקיים גם בתנאי אקלים קיצוניים. מעבר לכך, בטבע הסחלב נוהג להיתלות על גבי עציצים וסלעים, פעולה שמספקת עבורו מים וויטמינים. 

למדו איך לגדל סחלב בבית בצורה שתניב לכם את הפריחה היפה ביותר במינימום תקלות.

סחלב לבן

סחלב תנאי גידול 

תנאי אור

סחלבים זקוקים לתאורה מספיקה אך מפוזרת. יש להימנע מחשיפה ישירה לשמש שיכולה לשרוף את העלים. המקום האידיאלי הוא ליד חלון המוגן בווילון דק או בצל חלקי.

סחלב אידיאלי לגידול ביתי. כשלכם נעים בבית, גם הוא מרוצה. תמצאו עבורו עציץ או אדנית, והוא בתמורה ייצר אווירה.

אדמה

כאמור, בטבע הוא אינו טמון באדמה, עובדה שמצריכה לוודא שהמצע מותאם. גידול סחלב מצריך מצע סחלבים ייעודי. מצע אידאלי יכיל שבבי קוקוס ושבבי עץ. 

השקיית סחלב

סחלבים דורשים השקיה עקבית אך לא יתר. חשוב להשקות כאשר האדמה יבשה, אך להימנע מהצפה. מומלץ לשים את הצמח בכיור עם מים למשך כמה דקות ולאפשר לו לספוג מים מלמטה.

הסוד לגידול סחלב מאושר טמון לא מעט בתדירות ההשקיה. השורשים שלו זקוקים לחמצן, ועל כן אין להטביעם במים. לפני השקיה בוחנים את מצב הרטיבות. האדמה לחה? לא משקים! בעקרון נהוג להשקות מדי 10-14 ימים.

מה באשר לאופי המים? אם התחלתם לברר לגבי טיפול בצמח הסחלב, נראה שמצאתם המלצות על מים מזוקקים ומי מזגנים. נשמע כמו כאב ראש? ובכן אין זה הכרחי. מה שכן חשוב להקפיד עליו, זה שלא יתאספו עודפי מים.

גידול סחלב בבית

טמפרטורה

הסחלב מתאים לטמפרטורה בארץ, אך כדי שנהנה מפריחה מרשימה, נדרש הפרש של 10 מעלות בין היום ללילה. מדוע אנו מציינים מצב שבארץ נחשב טבעי? כיוון שבימים מאוד קרים/חמים ההפרשים פחות מוחשיים. במצבי קיצון מוטב לווסת את הטמפרטורה ע”י מיזוג. עם זאת, יש לוודא שהמיזוג אינו יושב ישירות מעל הצמח. רוב הצמחים, אינם אוהבים מיזוג ישיר. 

לחות

סחלב מותאם לרמת הלחות המקומית. זקוק ללחות שנעה בין 65-95 אחוזים. עם זאת, כשמדובר בימים יבשים במיוחד, מוטב לרסס במים, כולל את המצע. 

דישון

בכול הנוגע לסחלבים, דישון מהווה חלק חשוב מהמשוואה, וזאת בשל 2 סיבות. ראשית כיוון שההיצע נטול חומרי הזנה. שנית, כיוון שיש עניין לתמוך בפריחה המרשימה. כל זאת מוביל לדישון מוגבר, מדשנים בכל השקיה שנייה. כאן נחדד שממש כפי שהמצע צריך להיות ייעודי, כך גם הדשן. לרוב נהוג להשתמש בדישון נוזלי, מרוכז ומאוזן.

איך מגדלים סחלב

גידול סחלב במים

גידול סחלב במים, הידוע גם כשיטת ההידרופוניקה, היא שיטה מעניינת ויצירתית לגידול סחלבים בלי תווך גידול קלאסי כמו כבול או חומר דומה.

לא כל סוגי הסחלבים מתאימים לגידול במים. מומלץ לבחור בסוג שמותאם יותר לתנאים לחים, כמו פלנופסיס.

בתור התחלה הסירו את הצמח מהעציץ הקיים ונקו היטב את השורשים משאריות התווך הקודם. חשוב לבדוק שהשורשים בריאים ולא פגומים או רקובים.

תבחרו בקונטיינר שקוף עמיד במים שבו תוכלו לשים את הצמח. הכלי צריך להיות מספיק גדול כדי להכיל את השורשים אך לא גדול מדי, כך שהשורשים לא ישוטטו יותר מדי.

מלאו את הכלי במים נקיים עד רמה שתכסה את השורשים בלבד. מומלץ להשתמש במים מזוקקים או מים שעמדו לפחות 24 שעות כדי לאפשר לכלור להתנדף.

חשוב להחליף את המים בקונטיינר כל שבועיים שלושה, לנקות אותו ולוודא שהשורשים נקיים ובריאים. תחשפו את הצמח לאור טבעי אך לא ישיר, כמו בגידול רגיל של סחלבים.

כדאי להוסיף דישון מיוחד לסחלבים בדילול נמוך מאוד למים לפחות אחת לחודש כדי לתמוך בגידולו.

שאלות נפוצות על גידול סחלבים

איך גוזמים סחלב?

סחלב רצוי לגזום לאחר פריחה, אם כי לא את כל העמוד, אלא מעט מעל העין שהתפתחה. פעולה זו מבטיחה פריחה חוזרת בעונה הבאה. כמו כן, יש לגזום גבעולים יבשים, אך רק כשהם לגמרי יבשים. כל עוד הגבעול ירוק מעט, הוא מעניק לצמח אנרגיה. 

כיצד מייצרים ייחור של סחלב?

התהליך אפשרי, אך מורכב. יש לפעול רק בתום הפריחה ונדרש לחטא את כלי החיתוך, להבין בדיוק היכן חותכים (שני שליש מעל העין), להקפיד על מצע מתאים, לחטא את החיתוך במי חמצן וכדומה. לאור כל זאת מוטב להיעזר בסרטון הדרכה. 

עציץ סחלב בבית

איך מנקים עלים של סחלב?

ניקוי עלים של סחלב הוא חלק חשוב מתחזוקת הצמח, מכיוון שעלים נקיים עוזרים לצמח לבצע פוטוסינתזה יעילה יותר ולהישאר בריא.

תזדקק למטלית רכה ונקייה. אפשר להשתמש במטלית מיקרופייבר או בספוג עדין. חשוב שהמטלית לא תהיה קשה מדי כדי למנוע שריטות.

מלאו קערה קטנה במים נקיים ומעט סבון נוזלי עדין. ערבבו היטב עד שהסבון מתמוסס במים.

טבלו את המטלית בתמיסת הניקוי וסחטו אותה כדי שתהיה רטובה אך לא טופטפת. מרחו את המטלית בעדינות על פני העלים כדי לנקות כל עלה בנפרד. נקו את שני צדדי העלה.

לאחר שסיימתם לנקות את כל העלים, יש לשטוף את העלים במים נקיים כדי להסיר שאריות סבון, אך זהירות לא להשפריץ מים ישירות על הצמח. ניתן להשתמש בבקבוק ריסוס עדין.

לאחר השטיפה, יבשו את העלים בעזרת מטלית נקייה ויבשה. יש לעבור על כל עלה ולוודא שהוא יבש כדי למנוע עששת.

  מדוע העלים מצהיבים?

  איך להציל סחלב שהצהיב? יש לבחון את הסיבות הבאות: השקיית יתר, מקום לא מתאים, או מצע בעייתי. כמו כן, יש מצב טוב שמדובר בחוסר לחות. 

  כמה זמן אורכת הפריחה?

  תקופת הפריחה של הסחלב אינה אחידה. ככול שהצמח יותר בוגר, כך הפריחה יותר ארוכה. הפריחה נעה בין שבועיים בלבד, לבין שלושה חודשים. 

  כל כמה זמן משקים סחלב?

  רק שהאדמה יבשה. בעקרון מדי 10-14 יום.

  למה סחלב רגיש?

  סחלב נחשב מוגן מפני מזיקים, אם כי רגיש לכנימה קמחית. מזהים חיפוי זר שמזכיר צמר גפן? נראה שבכך מדובר. כיצד מתמודדים? מרססים בחומר הדברה אורגני.

  סחלב סגול

  מלכותי אך ביתי

  לסיכום נציין שצמח הסחלב מתאים כמתנה, מאיר כל פינה ומעורר התפעלות. סחלב אלגנטי וערמומי, מלכותי אך ביתי. אין שום סיבה מוצדקת לפחד לגדל אותו, אם כי נדרש להקפיד על מספר כללים.

  מומלץ להחליף את תווך הגידול (לרוב מדובר בכבול, מצע קוקוס או חומר דומה) כל כמה שנים כדי להבטיח גידול בריא ומיטבי.

  מוזמנים להתמסר ולהתאהב. מרגישים אמיצים? נסו לייצר ממנו ייחורים.