וינקה מינור

וינקה מינור (הידוע בכינויו וינקה קטנה) הוא צמח קשוח, בעל תחזוקה נמוכה וללא מזיקים, בעל עלווה רחבה למדי ופרחים המשגשגים בשמש או בצל. הוא שימושי גם למתן חיפוי קרקע וידוע בהרגל הנשפך והמשתרע שלו.

וינקה יכול לחזור כל שנה כצמח רב שנתי כאשר הוא נטוע באקלים חם יותר, אך הוא חד שנתי באזורים קרירים יותר. הגפנים של וינקה מינור לרוב מוציאים פרח כחול באביב, אבל הצבע יכול להיות גם לבנדר, סגול או לבן. הם עשויים לפרוח מדי פעם גם בקיץ, אם כי תצוגת הקיץ לא תהיה מפוארת כמו באביב.

יש לו קצב צמיחה בינוני והוא נטוע בדרך כלל בתחילת האביב; עם זאת, הצמח העמיד יתמודד גם אם תעדיפו לשתול בסתיו. וינקה יכול להיות רעיל לבני אדם, והוא בהחלט רעיל לחיות מחמד.

וינקה טיפול ותנאי גידול

הגבעולים של הצמחים הללו משתרשים במפרקים שלהם כשהם זוחלים לאורך האדמה, מתפשטים במהירות והופכים לכיסוי קרקע פורח למדי המסוגל למלא שטח גדול ולהרתיע עשבים שוטים.

צמחי וינקה נטועים לעתים קרובות מתחת לעצים בוגרים, שם רוב הדשא נאבק עם היעדר שמש זמינה. עמיד לבצורת, הגפן הלבבי הזה גם לא יצטרך להתחרות עם שורשי העצים על לחות. לכן הוא אידיאלי למילוי חורים בגינה במידה ותשתלו אותו בחוץ. הוא יכול לספק כיסוי טוב לאותם נקודות חשופות עם הבונוס של תצוגת פרחים אביבית.

ההרגל הזוחל והמשתרע שלהם להדביק שורשים גם הופך את וינקה לבחירה טובה עבור מדרונות, גבעות ואזורים אחרים שבהם גשמים ומים גורמים לשחיקה. בגלל יכולתם להשתרש ולהתפשט, הם יכולים לעזור להחזיק את האדמה במקום.

תנאי אור מומלצים

וינקה גדל בשמש חלקית, צל חלקי וצל מלא. הוא סובל תנאי צל עמוקים אך עלול להישרף באור שמש ישיר. לתוצאות הטובות ביותר, שתלו אותם בצל חלקי. כמו כן, הם בחירה טובה עבור כיסוי קרקע לאזורים עם צל יבש.

אדמה

וינקה קטנה דורשת ניקוז טוב. רווחו אותם במרחק של מטר אחד זה מזה אם אתם רוצים למלא אזור במהירות. השגת צמיחה נמרצת היא בדרך כלל משימה פשוטה עבור צמחים אלה. ואכן, עצם העובדה שהם גדלים כל כך טוב יכולה לפעמים להוות בעיה. הם ישגשגו בקרקעות עשירות בקומפוסט, אבל הם יעמדו גם בקרקעות עניות יותר.

ונקה השקיה

בעוד הצמחים יגדלו טוב יותר בקרקעות לחות, הגפנים שלו די עמידות לבצורת ברגע שהם מתבגרים.

דשן

דשן נותן דחיפה לווינקה מינור, מה שהופך את העלווה שלה לירוק מבריק יותר ועשוי לעזור לייצר יותר פריחה. דישון הוינקה מדי חודש עם דשן מאוזן באופן שווה (חלקים שווים חנקן, זרחן ואשלגן) עשוי להיות מועיל אם האדמה שלהם חסרה חומר אורגני עשיר מספיק, אבל זה לא הכרחי שכן הוא מסתדר היטב גם באדמה דלה.

מתי לשתול וינקה

הכי טוב לשתול וינקה באביב ובקיץ. אם פספסתם את העונה אפשר לנסות גם בסתיו אבל לקחת בחשבון שהוא רגיש לקול ולא יפרח במהלך החורף.

הפצת וינקה מינור

ניתן לגדל וינקה מינור מזרע, אך הוא גדל לאט. אתם יכולים גם לבצע חיתוך גזע, אבל זה דורש קצת יותר עבודה מכיוון שצריך לגרום לגזע להשתרש. ההימור הטוב ביותר שלכם הוא להשתמש בקטעים מושרשים או בהשתלות מצמח מבוסס. חלוקת צמחים מבוססים היא הדרך המהירה ביותר להתרבות.

כדי לחלק את צמח הוינקה, בצע את הצעדים הקלים הבאים:

  • חפרו את כל הדרך מסביב לגוש הצמח שברצונכם להשתיל והרימו אותו. לצמחים שורשים רדודים, כך שלא תצטרכו לחפור עמוק מדי.
  • שתלו את החלוקה מיד באותה רמה שבה היא גדלה.
  • טפחו את האדמה סביב שורשי הצמח, ולאחר מכן השקו היטב.

מזיקים ומחלות צמחים נפוצות

וינקה ימשוך את כל המזיקים האופייניים לפנים ולחוץ, כולל כנימות, קרדית עכביש, אבנית וזבובים לבנים. השתמשו בסבון קוטל חרקים או בשמן נים כדי לשלוט בכל נגע.

הגפן רגיש גם לנבילה ודעיכה, אשר נגרמת בדרך כלל על ידי מחלות פטרייתיות. וינקה יכול גם לחוות נגעי סרטן על הגבעול.

כתמי עלים פטרייתיים יכולים גם לתקוף את העלים, אבל עלה נגוע ניתן לחתוך ולזרוק. כדי למנוע בעיות פטרייתיות, השקו את האדמה, לא את העלים.

שאלות נפוצות

האם קל לטפל בוינקה קטנה בגינה?

כן. הם עמידים למדי, הפרחים חסינים לארנבים, ומעט חרקים אוכלים אותם, כך שאין הרבה הדברה לדאוג.

כמה מהר הוא צומח?

יש לו קצב צמיחה בינוני אבל יכול גם להפוך למגדל נמרץ ואגרסיבי מאוד. אם זה מדאיג, הקפידו לשמור על גיזום בכל שנה.

מה ההבדל בין וינקה מינור, מזור ו-וינקה ורודה?

שניהם נראים מאוד דומים אבל הווינקה מז’ור עמיד לקור וקצת יותר גדול מווינקה מינור. וינקה ורודה שונה למדי משני הצמחים הללו; זהו צמח רב שנתי רך שגדל בשמש מלאה.