חלבלוב קוצני

חלבלוב קוצני (Euphorbia milii) המוכר גם כחלבלוב מילי, הוא צמח די עסיסי שיכול לפרוח כמעט כל השנה, אפילו בתוך הבית. העלים העבים, בצבע ירוק בוהק גדלים לאורך צמיחת הגבעול החדש, אך שימו לב והיזהרו מקוצים. הפרחים האמיתיים הם קטנים וירוקים, והם מוקפים על ידי עלים ראוותניים בצבעי אדום, כתום, ורוד, צהוב או לבן.

הצמח גדל באיטיות אך הוא יכול לגדול לשיח שמגיע לגובה של 3-6 מטרים אם מגדלים בחוץ. כצמח בית, צפו שהוא יגיע לגובה של כ-2 מטרים לכל היותר. חלבלוב קוצני נחשב רעיל לבני אדם ולבעלי חיים.

חלבלוב קוצני טיפול

חלבלוב קוצני במגוון צבעים

למרות שחלבלוב קוצני יכול לגדול לשיח עצי, הוא גם צמח בית אידיאלי עבור רוב הבתים. הוא אוהב את אותה טמפרטורת החדר שאנו אוהבים והוא יכול להתמודד עם חוסר הלחות ברוב הבתים במהלך החורף. למעשה, באקלים קר, הוא גדל לרוב כצמח בית. אם מגדלים אותו בחוץ, תנו לצמח הרבה מקום. חלבלוב מילי מהווה צמח דגימה מעולה. תנו לו גיזום קל בסוף העונה, חתכו כל עלים מבוגרים ודוהים כדי לעודד צמיחה חדשה.

חלבלוב קוצני שגדל במיכל יכול לבלות את הקיץ בחוץ בכל מקום בו תצטרכו צבע או נקודת עניין. הקפידו להכניס אותו פנימה לפני שהטמפרטורות בלילה יורדות מתחת ל-10 מעלות. כמובן, אתם יכולים לשמור את הצמח שלכם בבית כל השנה. בחלון בהיר, זה ישפתר כל עונה.

חלבלוב קוצני יחזור על הפריחה לאורך כל השנה. הפרחים בפועל הם המרכזים הירוקים חסרי החשיבות, אך הם מוקפים על ידי עלים ראוותניים שנראים כמו עלי כותרת צבעוניים. למרות הקוצים שלו, קל לטפל בחלבלוב מילי אם תופסים אותו בגבעולים העלים שלו או אוחזים אותו בשורשיו.

תנאי אוֹר

כמו ברוב הצמחים הפורחים, ככל שהחשיפה לשמש טובה יותר, כך תקבלו יותר פריחה. חלבלוב קוצני זקוק לאור שמש ישיר והוא יפרח בצורה טובה כל עוד הוא מקבל לפחות 3-4 שעות של אור שמש בהיר ביום. בחוץ, נסו למקם אותו בשמש מלאה. בתוך הבית, מקצו את הצמח שלכם במקום הפונה מערבה או דרומה במהלך החורף.

אדמה

אם גדלים בחוץ, שתלו באדמה מנקזת היטב ובשמש מלאה. באקלים יבש, הצמחים יעריכו קצת צל של אמצע היום לפריחה טובה יותר. חלבלוב קוצני הוא צמח בית בעל יכולת הסתגלות רבה. הוא זקוק לתערובת עציצים מנקזת היטב של קקטוס ואין לשתול אותו במיכל שגדול יותר מס”מ אחד או שניים מהכדור השורש. אם יש עודף אדמה, הוא ישמור על מים ועלול לגרום לשורשים להירקב.

חלבלוב קוצני טיפול

השקיה

מכיוון שהוא סוקולנט, חלבלוב קוצני סלחן מאוד לגבי מים. השקו כאשר האדמה מרגישה יבשה בערך ס”מ מתחת לפני השטח. להשקות היטב ולאפשר לעודפים להתנקז. אל תיתן לצמח שלך לשבת במים או באדמה רטובה לפרקי זמן ממושכים, אחרת השורשים יירקבו. הצמח יעבור להיות חצי רדום בחורף ויזדקק להשקיה פחות תכופה.

דשן

מהאביב ועד הסתיו, האכילו את חלבלוב הקוצני שלכם בדשן מאוזן לצמחי בית. אתם יכולים לעשות זאת בכל פעם אחרת שאתם משקים אם אתם מדללים את הדשן לחצי כוח.

גיזום

הצמח עלול להפוך לדליל אם לא תגזמו אותו כדי לעודד צמיחת עלים או ענפים חדשים. אתם גם רוצים לגזום כתר קוצים כדי לשמור על צורה קומפקטית במידה וזה צמח בית. הימנעו מלגזול ניצנים בריאים. בעת גיזום צמח זה, בין אם בפנים או בחוץ, הגנו על העיניים, הידיים והעור שלכם מהנוזל של הצמח. כדי לעצור את זרימת הנוזל, יש לרסס מים ישירות על החתך.

שתילה מחדש

עציץ בית של חלבלוב קוצני קל לשתול מחדש כל שנתיים בערך. הקפידו ללבוש כפפות מגן וציוד עיניים בזמן השתילה מחדש. הסירו את הצמח מהעציץ הנוכחי שלו, שחררו את השורשים והניחו אותו בעציץ חדש בקוטר של כמה ס”מ. השתמשו בתערובת עציץ קקטוס בלבד. השקו היטב לאחר שהצבת את הצמח בביתו החדש.

מזיקים ומחלות צמחים נפוצות

חלבלוב מילי

רוב המזיקים מתרחקים מהצמח; עם זאת, מזיקים נפוצים של צמחי בית, כגון אבנית, כנימה קמחית ותריפס עשויים להוות בעיה.

שימו לב למחלות פטרייתיות כמו בוטריטיס, מחלת כתמי עלים, כמו גם ריקבון שורשים, גם אם הצמח נמצא בבית. לאפשר לאדמה להתייבש לפני השקיה שוב יעזור להימנע מבעיות אלו.

בעיות נפוצות

למרות שזהו צמח קשוח וקל לגידול, אתה עלול להיתקל בכמה בעיות עם כתר קוצים שבדרך כלל ניתן לתקן.

הצמח מצהיב

כתר עלי הקוץ צריכים להיות ירוקים בהירים. אם העלים מצהיבים ומתחילים להצטמק, פירוש הדבר יכול להיות שהצמח מתחת לא קיבל מספיק מים. זה יכול גם להצביע שהצמח לא מצליח בגלל שינויי טמפרטורה פתאומיים, דבר שכיח במיוחד עם צמחי בית. איכות אדמה ירודה או סוג תערובת שגוי עלולים גם להפוך את העלים לצהובים.

נשירת עלים

נשירת עלים מחזורית מסוימת היא נורמלית, במיוחד לפני החורף כאשר הצמח נח. עם זאת, אם הצמח נלחץ לחלוטין בגלל חיים בסביבה חמה מדי או שהוא נמצא מתחת לתנאי המים, הוא ישיל כל עלה. כאשר מקור הלחץ יתבטל העלים יתחילו לצמוח בחזרה.

לא פורח לי

אם צמח החלבלוב הקוצני שלך אינו פורח, ייתכן שהוא מקבל יותר מדי אור בלילה (הם זקוקים לחושך לילה מוחלט לתנאי הפריחה הטובים ביותר). פריחה לקויה עשויה להיות גם תוצאה של הפריית יתר. יותר מדי דשן יפיק יותר עלווה מאשר פרחים.

השחמת גבעולים או עלים

חתוך מיד והשליך את כל החלקים החומים של הצמח שלך. חלקים חומים עשויים להיות פטרייה שהתפתחה עקב לחות ממושכת (בפנים או בחוץ) שהרקיבה חלקים מהצמח.

בקיצור

חלבלוב קוצני הוא צמח בית נהדר ודי פשוט לגידול כל עוד אינכם חולקים מרחב עם בעלי חיים. כמו חלבלוב הדור הדומה בצבעו, חלבלוב מילי אינו צמח ידידותי לבעלי חיים.

מעבר לזה, הקפידו על כללי הגידול הפשוטים במדריך זה ותהנו מצמח מאוד מיוחד ומרשים, בבית ובגינה.