יהודי נודד – מדריך טיפול, השקיה והשרשה

יהודי נודד ידוע כצמח נוי מרשים למראה שמציג עלים מאורכים שמשחקים עם מספר צבעים מרהיבים, לרוב עם גווני כסף, ירוק וסגול. הצמח מקוטלג כרב שנתי ונראה במיטבו בחודשי הקיץ. היהודי הנודד בעל קצב צמיחה מהיר והוא משתייך למשפחת הקומליניים (צמחים עשבוניים בעלי פרחים).

הצמח עם השם בעל שלל האסוציאציות מתאים לפנים הבית ובו זמנית למרפסת ולגינה, כל עוד המקום מוצל. היהודי הנודד ניחן בשלל יתרונות שהופכים אותו לכה פופולארי: מדובר בצמח רב שנתי שנחשב קל לגידול, צמח מאוד חזק שנוטה להשתרע לצדדים (נראה שמצאנו את ההיגיון שמאחורי השם) ואף מדובר בצמח נשפך.

כל זאת הופך את היהודי הנודד לאידאלי עבור תלייה ובו זמנית עבור שתילה באדניות ובערוגות, בהן מחפשים צמח שיתפרס בחינניות במרחב.

יהודי נודד תנאי גידול

מבחינת תנאי הגידול של היהודי הנודד, נציין שהוא אינו מסתדר עם קרה, מליחות או עם יובש, וכן מעדיף טמפרטורה שנעה בין 10 ל26 מעלות. במקביל, היהודי הנודד מאוד אוהב צל, כך שאין זה אידאלי לחשוף אותו ליותר מ 3 שעות של שמש ישירה ביום.

פריחת היהודי הנודד

יהודי נודד טיפול והשקיה

מבחינת טיפול אידאלי ביהודי הנודד, ראשית נציין שהחוק לגבי השקיה די פשוט: ברגע שהאדמה יבשה יש להשקות עד למצב של נזילה, אם כי חשוב להקפיד שהאדמה תהיה מאווררת ושלא יישארו עודפי מים (לא בתוך העציץ ולא בתוך הצלחת שמהווה תחתית).

מצד שני, אם הצמח נמצא מחוץ לבית, ההשקיה מעט שונה. במקרה זה חשוב להקפיד שהאדמה תישאר במצב לחות תמידי. מה בנוגע לדישון? יש להקפיד על דישון מדי חודש, כאשר עדיף דשן נוזלי אוניברסלי (הקפידו על דישון בהתאם למפרט שעל גבי האריזה).

חשוב לדעת!

  • מוטב להימנע ממגע של העלים באזור של הבטן ואף אין לטעום מהעלים. מדוע? עשויים להוביל לגירוי לא נעים.
  • יש זרועות ארוכות? תקטמו בעדינות במפרק. הפעולה תגביר את ההסתעפות ותוביל למראה יותר מלא. 
  • מאוד קל להשריש אותו.

יהודי נודד זנים

אומנם קיימים כ75 זנים של יהודי נודד, אך אלו שלושת הזנים העיקריים:

יהודי נודד ארגמני

מאוד נפוץ בארץ וידוע ביכולת לכסות שטחי אדמה ואדניות. מגיע לגובה של 35 ס”מ בממוצע, מציג עלים שמתהדרים בגוון סגול ארגמן, ובחודשי האביב והקיץ מפתיע עם פריחה בגווני סגול (במקרים מסוימים גם בגווני ורוד). עבור זן זה מומלץ צל חלקי, ואם הצמח יושב בצל מלא, אין להתפלא אם הצבע העז של העלים מתעמעם מעט.

יהודי נודד משתלשל / זברינה

בממוצע מגיע לגובה של 25 ס”מ ומתהדר בעלים כסופים, מעט בשרניים ומפוספסים, כאשר החלק התחתון מככב בגוון ארגמן. מבחינת פריחה, מדובר בזן אידיאלי. יהודי נודד משתלשל פורח כמעט כל השנה – מחודשי האביב ועד חודשי הסתיו מציג פריחה סגולה. כמו כן, מדובר בזן מושלם עבור הכנת ייחורים (הענפים משתרשים בקלות יתרה).

יהודי נודד נאנוק

תלת גוני

צמח בעל מראה עדין ואלגנטי. העלים מפוספסים בגווני ירוק ולבן, אם כי בחודשי האביב כאשר הצמח מציג פריחה לבנה, העלווה עוטה שכבה מעט יותר צבעונית. כמו כן, בכול הנוגע לזן הספציפי הזה, מומלץ לקטום מדי כמה שבועות – מסייע לקבל צימוח יותר צפוף. מה באשר לתנאי אור? מוטב להעדיף הצללה חלקית עד מלאה.  

יהודי נודד זברינה

השרשה

השרשה של היהודי הנודד נחשבת מהנה וקלה לביצוע. באופן כללי מוטב להשריש יותר מענף אחד, מגדיל אם הסיכויים 🙂

מה אם כן עושים? לוקחים גבעול שמכיל מספר עלים וחותכים מעט מעל המפרק (היכן שיש הסתעפות של שני ענפים). עתה מניחים בכוס מים, או באדמה.

מה עדיף?

שתילה באדמה אומנם דורשת יותר הקפדה מבחינת לחות, אך מובילה לצמיחה יותר משמעותית. חוששים? ניתן לעבור ממים לאדמה לאחר שכבר יש מערכת יפה של שורשים.

מחליטים להתחיל עם השרשה במים? כאשר המים נהיים עכורים רצוי להחליפם, ויש להימנע מחשיפה לשמש ישירה. כל עוד מקפידים, ניתן להפוך ייחור קטן לעציץ מרהיב ומרשים.

יהודי נודד השרשה

עבור הבית הגינה והמרפסת

היהודי הנודד הוא צמח רב שנתי קל לתחזוקה שמגיע בשלל זנים וגוונים. הוא נשפך ומשתרע. פורח, אך גם מרהיב רק בזכות עליו המחודדים בעלי הצבעים המרשימים. מושלם עבור הבית, אך גם עבור הגינה והמרפסת. מתפרס נהדר באדניות ומוסיף נגיעה אלגנטית בכל מרחב שבו הוא נמצא.