ירקה – צמח העכביש שתתקשו להרוג

צמח קל לגידול, ללא דרישות מורכבות ובעל מראה ייחודי. הירקה ידוע בכינויו “צמח העכביש”, כינוי שמגיע משמו באנגלית – Spider plant. השם הכה ייחודי נובע מהדמיון הרב לעכביש בעל רגליים רבות ודקות (במיוחד כיוון שבקצוות העלים ניתן למצוא “בייבי צמחים” חדשים). במקביל למראה של רגלי עכביש, הצמח גם מזכיר מזרקה מוריקה, וזאת בשל העלים הארוכים שנשפכים בחינניות מהמרכז לעבר הצדדים.

העלים המאורכים ירוקים ומעוטרים בקווים לבנים שנעים לצידי העלים. מדובר בצמח חזק, עמיד, רב שנתי, מהיר צימוח ושמרבה את עצמו בקלות יתרה. מתאים ככיסוי קרקע, כמוקד משיכה בסלסילת תלייה ובאופן כללי חינני בכל ערוגה ומרפסת ובכל פינה מעוצבת בבית ובמשרד.

ירקה מגוונת

סוגי ירקה

לצד ירקה ירוקה, גם ניתן למצוא ירקה מגוונת וירקה מצויצת. ההבדלים הוויזואליים בקושי מורגשים, ואילו תנאי הגידול נחשבים זהים.

ירקה תנאי גידול

  • מיקום – ירקה מתאים לגידול בתוך הבית ובחוץ. מאוד מרשים כצמח תלוי, וזאת בזכות המראה הנשפך של העלים המחודדים שמתפרצים מהמרכז לכל עבר בצורה של מזרקה. בעת שתילה בערוגות יש להקפיד על מרחקים של 40 ס”מ בין צמח אחד שני.
  • תאורה – צמח הירקה נראה במיטבו לצד תאורה גבוהה. אם רק תקפידו על כך, תיהנו מצבעים בוהקים. עם זאת, גם אם אין לכם מקום שנהנה מתאורה גבוהה, אין צורך לוותר על אחד מהצמחים היותר אלגנטיים וקלים לגידול. גם במקום יחסית חשוך צמח העכביש יודע להסתדר. עם זאת, גם לו יש קווים אדומים. אין להציבו מתחת לשמש ישירה יותר מ4 שעות ביום. מצב שכזה יוביל למראה של עלים בעלי קצוות “שרופים”.
  • טמפרטורה כאמור לא מדובר בצמח מפונק, אך כן יש לו העדפות. יראה במיטבו בסביבה שבה הטמפרטורות נעות בין 15 ל27 מעלות במשך היום, ושאינן נמוכות מ12 מעלות במשך הלילה.
  • לחות ירקה הנו צמח שיודע להסתדר עם סביבה מעט לחה והוא סופח לחות נהדר, עובדה שבין היתר הופכת אותו לאידאלי לשתילה בחדרי רחצה.
צמח העכביש

השקייה ודישון

צמח הירקה דורש השקיה מרובה, במיוחד בחודשי הקיץ, וכאשר הוא מוצב במקום ללא צל. כיצד יודעים האם להשקות? פשוט בודקים את השכבה העליונה.

יבשה? הגיע העת להשקות! יש להשקות עד למצב של נגירה, כאשר יש לוודא שמפנים מים עודפים. באופן כללי בקיץ נהוג להשקות מדי שבוע ובחורף מדי שבועיים.

מחפשים סימן עזר? שימו לב לגוון של העלים. נראים יחסית דהויים? נראה שחסר מים.

מבחינת דישון, אם רוצים ליהנות מצמח ירקה שנראה במיטבו, מומלץ להיעזר בדשן נוזלי, אם כי רק בקיץ ובאביב.

הקצות של העלים שחומים – מה עושים?

אם הקצוות של העלים נהיים שחומים, נראה שמדובר באחד משני התרחישים הבאים: או שהירקה חשוף יותר מדי שעות לשמש ישירה, או שהמים מכילים כימיקלים.

חושדים שזו הסיבה? היעזרו במים מסוננים.

יותר פשוט? הכינו את המים להשקיה יום לפני, כך שהמשקעים ירדו לתחתית.

ירקה מצויצת

ייחור ירקה

צמח הירקה מוציא המון שורשי אוויר. אם רק תבחנו אותם, תגלו שבקצוות צומחים צמחים חדשים.

כל שצריך לעשות זה לבחור קבוצת עלים, לחתוך אותה בעדינות באמצעות מספריים ולהניחה בכוס מים. עד כ4 שבועות אמורה להופיע כמות מספקת של שורשים, כזו שתאפשר מעבר לכלי עם אדמה. בחודש הראשון שלאחר השתילה יש להקפיד על השקיה מרובה.

ייחור ירקה במים

שאלות נפוצות

לאיזה גובה ירקה יודע להגיע?

כ-40 ס”מ

היכן נהוג למצוא את הירקה בגינות?

במסלעות ובעיקר באזורים חיצוניים ללא צמחים נוספים (נוטה להתפשט).

לאיזה טיפול ירקה זקוק?

טיפול מינימלי. בעקרון יש להקפיד על אדמה לחה, על תאורה מספקת ויש להימנע משמש ישירה.

האם ירקה נחשב רעיל?

כלל לא. גם אם הכלב שלכם יחליט ל”נשנש” ממנו דבר לא יקרה. מעבר לכך, צמח הירקה לא רק שאינו רעיל, אלא ההיפך – נחשב מטהר אוויר אידיאלי.

שובב אך אלגנטי

ירקה הוא צמח בעל מראה שובב אך מאוד אלגנטי. קל לגידול, אז זקוק להשקיה בינונית. אינו אוהב שמש ישירה, אך נראה נהדר גם בערוגות ובמסלעות. מסתגל לכל אזור בארץ, אך לא ישרוד בתנאי קרה. אידיאלי לגידול ביתי ובעיקר ייראה מרשים בכלי תלוי. צמח העכביש מאוד חזק ובעל צמיחה מהירה – מהווה תוספת מרשימה בכל סלון, מרפסת ומשרד!

נהנים ממנו? מוזמנים לייצר צמחים נוספים! מצמיח גבעולים שמכילים בקצוות צמחים קטנים שמוכנים לשתילה – כה פשוט כה מרשים!