גידול לואיזה לימונית בבית – מדריך וטיפים לייחור והשקייה

אחד מצמחי התבלין היותר מוכרים ואהובים. לואיזה לימונית מריחה נפלא, תמיד מתקבלת בשמחה בחליטה, מפתיעה בתבשילים וכמובן שגם נראית נהדר. שוקלים לגדל לואיזה? אין שום סיבה שלא! הגידול פשוט, השיח עצמו מרשים ובאופן כללי הלואיזה לא מפונקת וכן מפנקת.

עוד מעניין לדעת שקיימים מגוון זנים ומיוחסים ללואיזה שלל סגולות רפואיות. באשר לפריחה, היא אומנם אינה משמעותית, אך בחודשי האביב, הקיץ והסתיו מופיעים פרחים קטנים (בגווני סגול/לבן). כמו כן, הצמח גדל יחסית מהר, וכל עוד מדובר בצמח בוגר, ניתן להסיר ענפים שלמים לטובת ייבוש העלים.  

לואיזה לימונית

לואיזה יתרונות בריאותיים

לואיזה, כולל לואיזה לימונית כמובן, ניחנת במגוון יתרונות בריאותיים שלא רבים מכירים. משפיעה באופן ישיר על מצב הרוח, מסייעת להפחית חרדות ואף מסייעת להישאר מפוקסים.

מה מבחינה פיזית? גם פה נמצא שלל יתרונות. הלואיזה מסייעת להקל על גודש בדרכי הנשימה (מפרקת את הליחה) ותומכת בתהליכי עיכול. מכאן שאם סובלים מהתכווצויות מעיים, או משלשולים, שתייה של חליטת לואיזה לאורך זמן תתגלה כמאוד מועילה.

מה עוד? לואיזה אידאלית עבור מתאמנים! מכילה נוגדי חמצון שלאחר אימון מסייעים לסלק חומצות חלב. כמו כן, הלואיזה תומכת במערכת החיסון ומסייעת לרדת במשקל – ממזערת חשקים למאכלים משמינים.

עציץ לואיזה

איך לגדל לואיזה?

גידול לואיזה נחשב קל ופשוט. כל עוד קיים רצון ומקום חשוף לשמש, רק נותר ליישם.

אז איך מגדלים לואיזה לימונית? התחילו מלהכיר את תנאי הגידול:

אוֹר

לואיזה לימונית זקוקה לשמש מלאה במשך שש עד שמונה שעות ביום, מה שאופייני לגינת ירק. צמחים שגדלים בתוך הבית כצמחי בית עשויים להזדקק לתאורה מלאכותית משלימה כדי למנוע גדילה דלילה ונפילת עלים.

אדמה

צמח הלואיזה מסתדר היטב בחומר גינה עשיר, והוא גם סובל אדמה ממוצעת. עם זאת, ניקוז טוב הוא חיוני, אז אם אדמת ערוגת הגינה כבדה ודחוסה, שתלו אותן בערוגות מוגבהות או במיכלים. אם זהו צמח חדש וצעיר, השקיעו בחיפוי קרקע. מדוע? מסייע לשמר לחות.

מים

לואיזה לימונית זקוקה להשקיה סדירה. מחסור במים מוביל ללחץ על הצמח, לנפילת עלים ולהתפשטות מזיקים של חרקים. שמרו על פני האדמה לחים, אך לא יתר על המידה, השורשים לא אוהבים להישאר רטובים.

כאשר שני הסנטימטרים העליונים של האדמה יבשים, השקו וכוונו לרמת לחות הדומה לספוג סחוט. ניתן להשקות צמחים הגדלים בבית פעם בשבוע, אך ניתן לשמור על הצד היבש.

טמפרטורה ולחות

בדרום אמריקה מולדתו, צמחי לואיזה גדלים באקלים שטוף שמש ונטול כפור. טמפרטורות מתחת ל-10 מעלות יגרמו לנפילת עלים ולתרדמה. צמחים מסתדרים היטב בסביבה יבשה או לחה. מכיוון שהצמח רגיש לכפור, אולי עדיף לגדל אותו במיכל כדי שתוכלו להעביר אותו לבית במהלך החורף.

דשן

בניגוד לעשבי תיבול אחרים, הלואיזה מעריכה תוכנית דישון קבועה כדי לשמור עליה שופעת ונמרצת. להאכיל צמחים באביב עם דשן לכל מטרה. השקיה עם קומפוסט במהלך עונת הגידול תשמור על פרודוקטיביות של צמחים.

איך להשריש לואיזה?

יש לשכן צמח לואיזה ואתם גם רוצים? מוזמנים לייצר בקלות ייחור לואיזה, פשוט באמצעות ענף שהגיע מהגינה השכנה (ברשות כמובן). התהליך לא מסובך וכן נחמד לעקוב אחריו.

מה נדרש לעשות? ראשית לחכות לחודשי הקיץ (לא חיוני אך כן עדיף).

מה מעבר? חותכים (באלכסון) ענף עם סכין נקייה, עדיף ענף יחסית עבה (בערך בעובי של עפרון). לאחר מכן מורידים את כל העלים ומהחלק התחתון מקלפים את השכבה החיצונית (ע”י סכין יפנית). 

כדי להטיב את התהליך מוטב לטבול את החלק החשוף בחומר השרשה.

מה עתה? את הענף הערום מעלים מניחים בעציץ עם אדמה, משקים היטב ומכסים בניילון (חיוני כדי לשמור על הלחות). בתוך 5 שבועות יופיעו שורשים ודי מהר תקבלו עציץ לואיזה חדש – יצוצו עלים חדשים. 

טיפ של מקצוענים: אם אתם בונים על הלואיזה לחליטות בחורף זכרו לקטוף עלים עוד בקיץ או בסתיו. העלים מתייבשים ונשמרים נהדר לאורך זמן, בשונה מהרבה צמחי תבלין לתה אחרים שעדיף לצרוך טריים.

גידול לואיזה במרפסת

מעניין לדעת – 6 עובדות ירוקות

  • בארץ הפרחים של הלואיזה עקרים, אל תיבנו על זרעים.
  • שיח הלואיזה אומנם דוחה מזיק העונה לשם “לבנן הכרוב”, אך רגיש ל”כנימת עש” ול”אקרית הכורים”. 
  • הצמח מושך שלל מאביקים. 
  • לואיזה לא חובבת קור ולכן אם מדובר בעציץ, בחורף יש לחפש עבורו מקום כמה שיותר מואר וחמים. בחורף העלים ינשרו והוא יחדול מלהתפתח, אך עם בוא האביב ילבלב מחדש.
  •  בעוד שלואיזה בריאה לבני אדם, לחיות פחות מומלצת. עשויה להוביל לבעיות עיכול.
  • רוצים לקטוף ענף לטובת ייבוש העלים? חיתכו היכן שיש “צומת”. באופן שכזה הצמח יתחדש במהרה.

שאלות נפוצות

קל לגדל לואיזה?

זה קל אם אתם מתחילים עם צמח קטן שכבר התבסס, אבל לא כל כך קל אם אתם מנסים לגדל אותו מזרעים.

כמה זמן לוקח לגידול לואיזה לימונית?

לואיזה גדלה מהר כששותלים אותה באביב, והצמח ממשיך לגדול לאחר קצירת העלים. גידול לואיזה מזרעים הוא איטי מאוד ולא מומלץ לגננים מתחילים.

אפשר לגדל לואיזה בתוך הבית?

כן אך זה לא פשוט. היא צומחת מהר אז זה יכול להיות אתגר לגדל בתוך הבית, וזו לא התוספת הטובה ביותר לגינת אדן החלון. אבל אם יש לך מקום לעציץ בקוטר של הרבה יותר מ-30 ס”מ, מקום עם הרבה אור שמש, ואתם מוכנים לגזום את הצמח באופן קבוע כדי לשמור על גודלו, אתם בהחלט יכולים לנסות לגדל אותו בתוך הבית.

גידול לואיזה – שנסכם?!

למדנו איך מגדלים לואיזה ואף מדוע כדאי לגדל לואיזה. למדנו כיצד לייצר שיח משלכם (ע”י השיח של השכן) ואף למה היא רגישה.

מה עתה? נעניק טיפ אחרון: ברגע שכבר יש צמח לואיזה בגינה, בכל בוקר תעצרו למולל את העלים ותריחו. סגולה ליום נפלא!