סנסיווריה (לשון החותנת) – סוקולנט מטהר אוויר

סנסיווריה הוא אחד מהצמחים היותר מרשימים ועמידים. הוא מתאים לכל מקום ומתמודד גם בתנאים קיצוניים. הוא זקוף ומרשים, משתרע כלפי מעלה, אלגנטי ובעל מראה מפוסל. אידאלי כמתנה, מתאים לכל נקודה ומעניק תחושת הצלחה, גם אם אינכם גננים מהוללים. 

סנסיווריה מחזיקה במגוון שמות נוספים. לצד “לשון החותנת”, גם קיים הכינוי “צמח הנחש”, ואילו השם העברי הוא “כידונן”.

סנסיווריה בבית

סנסיווריה מתהדרת בעלים בשרניים שיודעים להציע שלל דוגמאות וגוונים, כגון ירוק, צהוב ואפור. שייכת למשפחת השושנים ומהווה צמח מתורבת לאורך מאות שנים.

אומנם צמח הסנסיווריה נקרא גם לשון החותנת, אך רחוק מלהזכיר אותה. בעוד שהחותנת כל הזמן בודקת, מציקה ומתערבת, סנסיווריה אינה מצריכה תשומת לב. פשוט מוצאים לה פינה והיא כבר מסתדרת.

אז אם גם אתם רוצים צמח מרשים, אך שלא דורש דבר בתמורה, מצאתם! מוזמנים להבין מה בכל זאת נדרש לעשות, ועל הדרך ללמוד מספר עובדות מעניינות. 

סנסיווריה סוגים

סנסיווריה יודעת להציע לא פחות מ50 מינים, אם כי רק חמישית מהם ניתן למצוא במשתלות. המינים השונים נבדלים מבחינת אורך, צורניות ורוחב של עלים, כאשר מבחינת נראות, נמצא שלל מופעים. יש עלים מפוספסים ומנומרים, וכאמור יש משחק עם גווני ירוק, צהוב ואפור.

לצורך הדוגמה נציין 3 זנים שונים למראה:

  • סנסיווריה מונשיין – בעלת עלים ירוקים נקיים. 
  • סנסיווריה ירוקה – מציעה דוגמת פסים שנעים לרוחב.
  • סנסיווריה מגוונת – מציעה קו מתאר צהוב לאורך כל העלה.

סנסיווריה טיפול

צמח נחש הוא בחירה אידיאלית עבור גננים מתחילים מכיוון שקשה מאוד להרוג אותו. זה נהדר סנסיווריה משגשג במזג אוויר חם ונאבק בתנאי קור. צמח זה עמיד לבצורת אך רגיש מאוד להשקיית יתר אשר מובילה לריקבון שורשים.

השקו את הצמח רק אם האדמה מרגישה יבשה. צמחים אלו יכולים לעבור חודשיים בין השקיה בחודשי החורף. בחודשים חמים יותר, השקו לא יותר מאשר כל שבועיים.

תאורה ושמש

החיים הטובים. מציבים היכן שרק רוצים. אין זה משנה מהו הכיוון או אם החדר מואר או חשוך ללא אור ישיר. בכל זאת רוצים לפנק אותה? תמצאו מקום לצד חלון דרומי/צפוני ותיבחרו עבורה מקום עם מעט אור. להימנע משמש ישירה וחזקה כי היא עלולה לשרוף את העלים.

טמפרטורה ולחות

שום דרישות. אומנם סנסיווריה מגיעה אלינו מאפריקה, אך מסתדרת גם עם טמפרטורות נמוכות כל עוד זה לא לאורך זמן. במידה והצמח לרוב חי במרפסת אנו ממליצים להכניס אותו הביתה בחורף. 

אדמה ודישון

כיוון שהשורשים רגישים לעודף השקיה, חשוב לוודא שהמצע כמה שיותר מאוורר ומנוקז. 

הסנסווריה מעדיפה אדמה טובה לניקוז עם פיקוח נמוך, כמו תערובת קקטוסים או תערובת אורכידאות. חשוב להימנע מאדמה כבדה ולחה שיכולה לגרום לרקבון שורשים.

דישון נחשב לגמרי בגדר המלצה, כלל לא חובה. מבקשים להשקיע? תפנקו את הכידונן שלכם עם דשן אורגני. מדי חודש, בחודשי האביב והקיץ. 

מיקום

לשון החותנת מרשימה עבור משרדים, חדר שינה ופינות ישיבה, אך מתאימה לכל מקום. ניתן להציבה בגינה, בפטיו, בחדר שטוף שמש, במרתף חשוך וכדומה. כל עוד לא תיחשף לשמש ישירה וחזקה, הכול טוב מבחינתה.

סנסיווריה השקיה

ציינו מראש שסנסיווריה לא צריכה הרבה והתכוונו לכך. עודף השקיה מוביל לריקבון בשורשים. צריך להשקות רק כשהאדמה יבשה לגמרי. העלים הבשרניים אוגרים מים ובכך מאפשרים לשרוד גם בתנאי יובש. כמו כן, בסתיו ובחורף יש להניח לסנסיווריה לנפשה. היא נכנסת לתרדמת, ועל כן אינה זקוקה למים.

שתילה מחדש

מומלץ להחליף את העציץ של הסנסווריה כל כמה שנים כדי להבטיח מקום גדילה מספיק ואדמה טרייה. הזמן המדויק תלוי בקצב צמיחת הצמח ובגודל העציץ הנוכחי, אך בדרך כלל, החלפת עציץ פעם בשנתיים שלוש היא מספיקה.

סנסיווריה השרשה 

ברגע שיהיה לכם צמח סנסיווריה בבית, כנראה שדי מהר תרצו כמה נוספים. אז לפני שרצים למשתלה, מוזמנים לייצר בייבי לשון החותנת בעצמכם.

מה נדרש עבור ריבוי סנסיווריה?

כל שצריך על מנת לייצר ייחור סנסיווריה זה לאתר את “צמח” האם”, לשלוף בזהירות ולהעביר לעציץ נפרד. השרשת סנסיווריה מצריכה כלי עם אדמה לחה, כאשר יש לפעול בחודשי האביב והקיץ. אופציה נוספת היא לחתוך באופן ישר עלה משמעותי, להכניסו לכוס מים (עדיף עם הורמון השרשה) ולחכות מספר שבועות.

הופיעו שורשים? נפלא, מעבירים לכלי חדש. 

צמח סנסיווריה ענק

פריחה

רבים טועים לחשוב שלסנסיווריה אין פרחים, אך בסוף הקיץ צפויה הפתעה. עד כמה הפריחה משמעותית? תלוי על איזה זן מדובר. בחלק מהזנים צפויה פריחה מרהיבה וריחנית. 

צמחי הנחש מפתחים פרחים צינוריים לבנים בצבע שמנת שנראים דומים לחבצלות. הוא פורח מדי שנה כאשר צורכי המים, השמש והלחות שלו אידיאליים. עם זאת, כאשר צמחים אלה גדלים בבית כל השנה, הם רק לעתים רחוקות פורחים.

חילופי העונות, כלומר כניסת האביב, מוציאים את הצמח מהתרדמה ומזרזים את צמיחתו. הפרחים שלו ריחניים, וכמו מיני הרבה סוקולנטים אחרים הוא פורח בלילה. אין צורך להוריד את הפרחים הללו; הם נופלים בכוחות עצמם.

רעילות

רבים תוהים האם סנסיווריה רעילה. ובכן לשון החותנת וחתולים, ובאופן כללי בעלי חיים, אינם חברים. עם זאת, עבור ילדים אינה מסוכנת, אך בליעה של העלים עשויה להוביל לשלל תופעות. גירוי בבטן, גירוי בפה והקאות.

מזיקים

סנסווריה עמידה לרוב בפני מזיקים ומחלות, אך היא עלולה להיתקל בפגעים כמו קרדית העפר וכנימות. מחלות יכולות להופיע בעקבות השקיה יתרה, כמו רקבון שורשים. למניעת מחלות, חשוב לשמור על תנאים נכונים ולהימנע מהשקיה יתר.

סנסיווריה סגולות 

עציץ סנסיווריה אידיאלי לגידול בבית, וזאת כיוון שהוא מסנן ומטהר אוויר טבעי. לעומת מגוון צמחים אחרים, צמח הסנסיווריה פעיל גם בלילה, ולכן מתבצעת ספיחה של פחמן דו חמצני ופליטת חמצן באופן שוטף.

כמו כן, לא רק שבדומה לצמחים סוקולנטים עציץ לשון החותנת מטהר אוויר, אלא הוא מוביל בקטגוריה.
מחקר של NASA מצא שצמח סנסיווריה מנקה אוויר משלל מזהמים משמעותיים, ואף ברדיוס של 10 מ’.

מסקנה? אידאלי בבתים בהם יש מבוגרים וילדים שסובלים מאלרגיה לאבק.

סנסיווריה ירוקה

סיכום

צמח הסנסיווריה מטהר אוויר, אך קודם כל אלגנטי ומרשים למראה. מוסיף חן ויופי לכל פינה. אם בחדר השינה, בסלון, או על אדן החלון שבמטבח. מאפשר לייצר ייחורים בקלות, אך גם כיף לעצב באמצעותו את הבית ע”י שלל זנים. משדר יוקרה ואלגנטיות, מתאים לעיצוב כפרי ובעיקר לעיצוב מודרני.

אז אם רוצים תוספת ירוקה או מטהר אוויר טבעי, רק נותר לבחור את הזן הרצוי. בהצלחה, אם כי במקרה זה אין באמת צורך.