פוטוס – טיפול בצמח מרשים ועמיד במיוחד

רוצים להוסיף נגיעה ירוקה, אך לא ממש טובים בכל מה שנוגע לגידול צמחים? פוטוס הוא בדיוק הצמח שאתם מחפשים. מדובר בצמח מאוד סתגלן ואף סגפן. גם אם תשכחו מקיומו למשך כמה ימים וגם אם תציבו אותו במקום הרצוי מבלי להתחשב בחשיפה לאור, היו בטוחים שהוא כבר יסתדר.

פוטוס הנו צמח בית שיודע גם לטפס וגם להישפך בחינניות. הוא מגיע ב4 גוונים (לבן, ירוק, זהוב וכסוף) ולצד העובדה שהוא מרשים למראה ונוח לטיפול, הוא גם נחשב כמטהר אוויר טבעי. הוא מגיע אלינו מיערות הגשם של דרום מזרח אסיה, שם הוא מוצא את מקומו בצמרות העצים. לאחר אבולוציה ממושכת הפוטוס החל להופיע גם למטה בין השרכים, עובדה שהופכת אותו לכה אידיאלי עבור גידול ביתי.

צמח פוטוס

עכשיו שהבנו שמדובר בבחירה מנצחת, בואו נלמד איך לגדל פוטוס בבית:

פוטוס סוגים

שמעתם שיש מגוון סוגים ומנסים להבין מהם ההבדלים? מוזמנים להכיר את הסוגים העיקריים, אם כי אין כמו מראה עיניים:

  • פוטוס מנג’ולהמדובר בתוצר כלאיים של פוטוס לבן ושיש. אחד הסוגים היותר אלגנטיים ומרשימים, ולו בשל הגוון הלבן שמופיע ככתמים אקראיים.
  • פוטוס מוסמציג עלים בגוון ירוק כהה, לצד הבלחות עדינות של גווני צהוב ולבן.
  • פוטוס זהובאל תצפו לגווני זהב, אף כן לעלים ירוקים בוהקים שמדי פעם מציגים שילוב של גווני לבן, מראה שמדמה ניצוץ זהוב. 
  • פוטוס לבן העלים של הפוטוס הלבן משלבים בין גוונים ירוקים עמוקים לבין גוונים לבנים שולטים, מראה שמייצר עניין רב ומרשים.
  • פוטוס מגווןמרשים ביופיו. מציג עלים בעלי כתמים ירוקים כהים שמתמזגים היטב עם נגיעות של לבן צהוב.
  • פוטוס תאילנדי קרוי “פיקטוס“. העלים שלו מתהדרים בגוונים ירוקים וכסף, כאלו שמייצרים קומפוזיציה מרשימה ביופייה.
פוטוס טיפול

פוטוס תנאי גידול

  • אור – צמח רחוק מלהיות מפונק. הוא יכול היות ממוקם בחדר מואר ובחדר חשוך, כאשר התנאים השונים משפיעים באופן ישיר על המראה הכללי. מבקשים להעניק לו את התנאים הטובים ביותר? צמח הפוקוס יעריך מקום יחסית מואר.
  • טמפרטורה – בעיקרון מעדיף טמפרטורה שנעה בין 22 ל32 מעלות, אם גם עם טמפרטורה נמוכה הוא יודע להתמודד.
  • מצע – אין צורך בכלי עמוק, ואף עדיף כלי יחסית רחב. נוסף לכך, חשוב שהקרקע תהיה מאווררת ומנוקזת.
  • דישון – כאמור מדובר בצמח מאוד עמיד, אך בקיץ יש טעם לדשן אחת לחודש.

פוטוס טיפול

הטיפול בפוטוס די פשוט. זהו צמח בעל תחזוקה נמוכה המשגשג באור בהיר ועקיף, אך הוא יכול להצליח גם בתנאי תאורה חלשים. הוא יכול לשגשג בתערובת אדמה סטנדרטית של עציצים או בתערובת עשירה ומנקזת היטב. אפשרו לאדמה להתייבש לחלוטין בין השקייה. הזינו את הצמח בדשן מאוזן לצמחי בית בכל חודש במהלך האביב והקיץ.

מכיוון שפוטוס יכול לגדול באזורים עם תאורה נמוכה או כאלה עם תאורת פלורסנט בלבד, זהו צמח בית מצוין לחדרים חשוכים, למשרדים וחדרי מעונות.

השקיה

מדי 5 ימים מוטב לבדוק האם האדמה יבשה. דוחפים במעט את האצבע כ2 ס”מ לתוך האדמה, ואם היא יוצאת יבשה, נראה שהגיע הזמן להשקות. כאן נחדד שפוטוס ששתול במקום מואר זקוק ליותר השקיה לעומת זה ששתול במקום חשוך.

תנו לאדמה להתייבש לחלוטין בין השקיות. אם משאירים אותו באדמה לחה כל הזמן, שורשי הצמח ירקבו. כתמים שחורים על העלים (או קריסה פתאומית של הצמח) מעידים על כך שהאדמה נשארה רטובה מדי.

הצמח יציין מתי הוא זקוק למים. כאשר הוא מתחיל לצנוח, הוא זקוק למים כדי להחיות אותו. עם זאת, אל תחכו עד שהעלים יתחילו להצטמק או שהצמח יאבד כמה עלים. קצוות חומים יבשים פירושם שהצמח נשמר יבש זמן רב מדי.

טמפרטורה ולחות

פוטוסים גדלים בצורה הטובה ביותר בלחות גבוהה, אך הם גם סובלניים מאוד לתנאי לחות נמוכה. אם תרצו, אתם יכולים להגביר את הלחות סביב הצמח על ידי שמירתו באזור לח בבית, כמו חדר אמבטיה, או קיבוץ הצמח עם צמחי בית טרופיים אחרים כדי ליצור מיקרו אקלים לח יותר.

איך לייחר פוטוס?

ההשרשה נחשבת מאוד פשוטה. מה עושים? ראשית יש לשים לב שלצמח יש שורשי אוויר (ממוקמים על הגבעול מאחורי העלה).

לטובת ייחור פוטוס יש לחתוך גבעול ביחד עם שורשי האוויר ולהשריש בתוך כלי עם מים (יש לוודא ששורשי האוויר מכוסים במים). אם כעבור שבועיים יוצאים מספיק שורשים, ניתן לשתול באדמה.

כמו כן, גידול פוטוס במים נחשב לקל ואתם יכולים בכייף לא להעביר אותו לאדמה אחרי הייחור. הקפידו למלא מים מידי כמה ימים ולוודא שיש מספיק מקום לשורשים בכלי שתבחרו.

גידול פוטוס במים

הפוטוס מצהיב – מה עושים?

עלים צהובים על צמח פוטוס יכולים להיגרם על ידי מספר גורמים שונים. אם מידי פעם יוצא עלה צהוב אין מה לדאוג כל עוד הצמח מוציא צמיחה חדשה, אבל הצהבה פתאומית או רחבה היא סיבה לדאגה. ריקבון שורשים עקב השקיית יתר, מחלה חיידקית או פטרייתית עשויה להיות הסיבה.

אם למרות העמידות המדהימה הצמח אינו נראה בשיאו, תשקלו להחליף אדמה ולהעניק תנאי אור יותר אידאליים (ייתכן שמוטב להעביר ממקום חשוך למואר). כמו כן, אם מחליפים אדמה ניתן לנצל את ההזדמנות כדי לייצר ייחורים.

שאלות נפוצות

האם כל פוטוס נשפך?

באופן כללי העלים נשפכים כלפי מטה, כך שאם זהו המראה הרצוי, מוטב לתלות את הצמח וליהנות ממראה אלגנטי ומרשים.

כיצד מייצרים פוטוס מטפס?

פשוט מאוד! מציבים לצד הגבעול מקל מוס (גם מקל במבוק עשוי להתאים), מלפפים סביבו בעדינות את הגבעול ונותנים לטבע לעשות את שלו.

נחשב רעיל?

אם יש לכם בעל חיים שאוהב לנגוס בצמחי הבית, מדובר בבעיה – פוטוס רעיל לחתולים, ובאופן כללי לכל בעלי החיים.

פוטוס נשפך

סיכום

הפוטוס יודע לטפס ובמקביל להישפך, מגיע בשלל גוונים ומופעים. אחד מצמחי הבית היותר נוחים לגידול, ולצד העובדה שהוא רעיל למאכל, נחשב מאוד בריא לסביבה כצמח לטיהור האוויר. מדובר בבחירה מבטיחה כמתנה, ואם כבר יש לכם פוטוס בבית, בהחלט יהיה נחמד לעשות ממנו ייחורים שיהפכו לצמחים נוספים.