טיפים לגידול פיקוס גומי בריא ושופע

יליד דרום סין, אסיה ואינדונזיה, פיקוס גומי הוא זן של עץ טרופי ירוק עד המהווה צמח בית מעולה. הוא סובלני לתנאי אור פנימיים, ונאס”א אף המליצה על תכונות טיהור האוויר שלו.

צמח זה מתהדר בעלים גדולים בצורת אליפסה עם גוון אמרלד עשיר ויכול לגדול במהירות ולהגיע לגובה מרשים. הוא גדל לעתים קרובות בתוך הבית, שם ניתן לשתול ולטפל בו כל השנה, וגודלו קל יותר לניהול.

צמח הגומי יכול להיות צמח הבית האידיאלי עבורכם אם אתם רוצים צמח חזק ונוח שיכול להגיע לגבהים מדהימים תוך שנים ספורות. העלים המבריקים נראים נהדר ברוב הבתים ולמרות שצמחים צעירים מתחילים בקטן, הם ימלאו במהירות את החלל בכל פינה ריקה.

אם אתם לא רוצים לגדל עץ גבוה בתוך הבית, אפשר להגביל את הגודל של פיקוס הגומי עם גיזום רגיל. עם זאת, צריך לזכור שצמחי הבית הללו נחושים לצמוח כלפי מעלה, ולא להישאר קטנים וקומפקטיים לנצח, ובסופו של דבר דורשים כמות מסוימת של מקום לגובה.

זה לא צמח אידיאלי למתחילים מכיוון שהוא לא סלחן במיוחד אם הוא לא מקבל את תנאי הגידול שהוא צריך. אם בחרתם לנסות לגדל אותו הקפידו על הנחיות הטיפול הבאות:

פיקוס גומי טיפול

פיקוס גומי שחור

הטיפול בפיקוס גומי די פשוט. הוא זקוק לאור, לחות וחום מספקים שהרי זהו צמח טרופי. תנו לו חשיפה דרומית או מזרחית, אבל הרחיקו אותו כמה מטרים מהחלונות, ותזכו לתוספת אקזוטית לאוסף הצמחים שלכם.

לצמח הגומי יש עלים במראה שעווה שמתחילים בגוון ורוד ובסופו של דבר מעמיקים לירוק כהה. ככל שצמח הגומי יגדל, הוא יתחיל לצנוח, לכן עליך לעזור לתמוך בעלים שלו על ידי שימוש בדיבל עץ ארוך (או גבעול במבוק) כדי לעזור לשמור אותם זקופים.

תנאי אור

פיקוס גומי אוהב הרבה אור בהיר ומפוזר. הוא יכול לסבול אור שמש רך של בוקר, אך יש להזיז אותו מחוץ לקו הקרניים הישירות הקשות מכיוון שהם יכולים לחרוץ את העלים. צמחים שלא מקבלים מספיק אור יאבדו את העלים התחתונים וצבע העלים שלהם יהפוך עמום במקום מבריק.

השקיה

השקו את צמח הגומי שלכם לעתים קרובות ונסו לשמור את האדמה לחה באופן קבוע אך לא ספוגה במים. פיקוס גומי רגיש ליובש מוגזם ואינו סובל מחסור בהשקיה. כדי לבדוק אם הגיע הזמן להשקיה נוספת, תבדקו את רמות הלחות בס”מ הראשונים של האדמה – אם יבש, הגיע הזמן להשקות את הצמח שוב.

אדמת עציצים וניקוז

פיקוס גומי מגוון

כשמדובר בהרכב הקרקע שלהם, פיקוס גומי אינם בררנים. בדרך כלל, סביר להניח שכל אדמת עציצים טובה ומתנקזת מהר תתאים, רבים בוחרים בתערובת קקטוסים. בנוסף, צמחי גומי מעדיפים תערובת אדמה חומצית. כמו פיקוס כינורי, גם הם “אוכלים” את אדמתם ובסופו של דבר ייחשפו שורשיהם. כשזה קורה, פשוט הוסיפו לעציץ אדמה נוספת וזה לא יהיה בעיה.

טמפרטורה ולחות

פיקוס גומי מעדיף טמפרטורות חמות, בין 18 ל-27 מעלות. טמפרטורות קרות עלולות להאט את צמיחת הצמח ולגרום לבעיות.

מבחינת הלחות, פיקוס גומי מעדיף לחות גבוהה. אוויר יבש עלול לגרום לעלים להצהיב ולנשור. ניתן להעלות את הלחות ע”י הצבת הצמח על מגש עם אבנים רטובות או שימוש במרסס לחות.

פיקוס גומי ייחור

אפשר להרבות צמחי גומי מייחורים אבל זה לא פשוט במיוחד וכנראה שקל יותר פשוט לקנות עציץ. אם אתם לוקחים ייחורים, השתמשו בהורמון השרשה והיו ערניים לגבי לחות גבוהה והרבה חום. אל תתייאש אם הם לא מתפשטים בקלות. זה מדע לא מדויק שלוקח קצת זמן.

מזיקים ומחלות נפוצות

פיקוס גומי פגיע למגוון מזיקים הפוקדים בדרך כלל צמחי בית כולל כנימות, חרקים קמחיים, קרדית עכביש, אבנית ותריפס. ניתן לטפל בהן באמצעות חומרי הדברה טבעיים או כימיים. מחלות פטרייתיות עלולות גם הן לפגוע בצמח. טיפול במחלות אלו תלוי בפטרייה הספציפית.

פיקוס גומי משיל עלים? סיבות אפשריות ופתרונות:

  • השקיה: ודאו שהאדמה יבשה לפני השקיה (יובש עדיף על עודף!).
  • אור: העבירו את הצמח למקום מואר יותר, אך הימנעו משמש ישירה.
  • טמפרטורה: הרחיקו ממקורות קור (מזגן/מאורר, חלונות קרים).
  • לחות: הגבירו לחות (ריסוס, אבנים רטובות).
  • מזיקים: בדקו אם יש כנימות קמח, טפלו בהתאם.
  • מחלות: טפלו במחלות פטרייתיות בהתאם לסוגן.

במשפט אחד – השקו פחות, ודאו תאורה נכונה, שמרו על חום ולחות, עקבו אחר מזיקים ומחלות.

בטוחים עבור חיות מחמד?

הצמח הזה אינו ידידותי לחיות מחמד והוא נחשב לרעיל בשל הנוזל החלבי שלו. הוא רעיל לחתולים, כלבים ובני אדם אם צורכים אותו. השיטה הטובה ביותר היא תמיד להרחיק את עציצי הבית הללו מהישג ידם של ילדים קטנים וחיות מחמד.

בקיצור

פיקוס גומי הוא בדרך כלל צמח מאוד נוח. מלבד לתת לו את האור והמים שהוא צריך, רק צריך לוודא שהוא לא מקבל מזיקים צמחיים כמו אבנית או קמח. מדובר בבחירה טובה לבית כי הוא נחשב לצמח מטהר אוויר כל עוד אינכם מחזיקים בעלי חיים.