פיקוס גומי

יליד דרום סין, אסיה ואינדונזיה, פיקוס גומי הוא זן של עץ טרופי ירוק עד המהווה צמח בית מעולה. הוא סובלני לתנאי אור פנימיים, ונאס”א אף המליצה על תכונות טיהור האוויר שלו.

צמח זה מתהדר בעלים גדולים בצורת אליפסה עם גוון אמרלד עשיר ויכול לגדול במהירות ולהגיע לגובה מרשים. הוא גדל לעתים קרובות בתוך הבית, שם ניתן לשתול ולטפל בו כל השנה, וגודלו קל יותר לניהול.

צמח הגומי יכול להיות צמח הבית האידיאלי עבורכם אם אתם רוצים צמח חזק ונוח שיכול להגיע לגבהים מדהימים תוך שנים ספורות. העלים המבריקים נראים נהדר ברוב הבתים ולמרות שצמחים צעירים מתחילים בקטן, הם ימלאו במהירות את החלל בכל פינה ריקה.

אם אתם לא רוצים לגדל עץ גבוה בתוך הבית, אפשר להגביל את הגודל של פיקוס הגומי עם גיזום רגיל. עם זאת, צריך לזכור שצמחי הבית הללו נחושים לצמוח כלפי מעלה, ולא להישאר קטנים וקומפקטיים לנצח, ובסופו של דבר דורשים כמות מסוימת של מקום לגובה.

זה לא צמח אידיאלי למתחילים מכיוון שהוא לא סלחן במיוחד אם הוא לא מקבל את תנאי הגידול שהוא צריך. אם בחרתם לנסות לגדל אותו הקפידו על הנחיות הטיפול הבאות:

פיקוס גומי טיפול

פיקוס גומי שחור

הטיפול בפיקוס גומי די פשוט. הוא זקוק לאור, לחות וחום מספקים שהרי זהו צמח טרופי. תנו לו חשיפה דרומית או מזרחית, אבל הרחיקו אותו כמה מטרים מהחלונות, ותזכו לתוספת אקזוטית לאוסף הצמחים שלכם.

לצמח הגומי יש עלים במראה שעווה שמתחילים בגוון ורוד ובסופו של דבר מעמיקים לירוק כהה. ככל שצמח הגומי יגדל, הוא יתחיל לצנוח, לכן עליך לעזור לתמוך בעלים שלו על ידי שימוש בדיבל עץ ארוך (או גבעול במבוק) כדי לעזור לשמור אותם זקופים.

תנאי אור

פיקוס גומי אוהב הרבה אור בהיר ומפוזר. הוא יכול לסבול אור שמש רך של בוקר, אך יש להזיז אותם מחוץ לקו הקרניים הישירות הקשות אחר הצהריים מכיוון שהם יכולים לחרוץ את העלים. צמחים שלא מקבלים מספיק אור יאבדו את העלים התחתונים וצבע העלים שלהם יהפוך עמום במקום מבריק.

השקיה

השקו את צמח הגומי שלכם לעתים קרובות ונסו לשמור את האדמה לחה באופן קבוע אך לא ספוגה במים. פיקוס גומי רגיש ליובש מוגזם ואינו סובל מחסור בהשקיה. כדי לבדוק אם הגיע הזמן להשקיה נוספת, תבדקו את רמות הלחות בסנטימטרים הראשונים של האדמה – אם יבש, הגיע הזמן להשקות את הצמח שוב.

אדמת עציצים וניקוז

פיקוס גומי מגוון

כשמדובר בהרכב הקרקע שלהם, פיקוס גומי אינם בררנים. בדרך כלל, סביר להניח שכל אדמת עציצים טובה ומתנקזת מהר תתאים, רבים בוחרים בתערובת קקטוסים. בנוסף, צמחי גומי מעדיפים תערובת אדמה חומצית. כמו פיקוס כינורי (שרבים מאמינים שהם דומים), גם הם “אוכלים” את אדמתם ובסופו של דבר ייחשפו שורשיהם. כשזה קורה, פשוט הוסיפו לעציץ אדמה נוספת וזה לא יהיה בעיה.

פיקוס גומי ייחור

אפשר להרבות צמחי גומי מייחורים בקצה העלים, אבל זה לא פשוט במיוחד וכנראה שקל יותר פשוט לקנות עציץ. אם אתם לוקחים ייחורים, השתמשו בהורמון השרשה והיו ערניים לגבי לחות גבוהה והרבה חום. אל תתייאש אם הם לא מתפשטים בקלות. זה מדע לא מדויק שלוקח קצת זמן.

מזיקים ומחלות נפוצות

פיקוס גומי פגיע למגוון מזיקים הפוקדים בדרך כלל צמחי בית, כולל כנימות, חרקים קמחיים, קרדית עכביש, אבנית ותריפס.

נחשבים בטוחים עבור חיות מחמד?

הצמח הזה אינו ידידותי לחיות מחמד; הוא נחשב לרעיל בשל הנוזל החלבי שלו. הוא רעיל לחתולים, כלבים ובני אדם אם צורכים אותו. השיטה הטובה ביותר היא תמיד להרחיק את עציצי הבית הללו מהישג ידם של ילדים קטנים וחיות מחמד.

בקיצור

פיקוס גומי הוא בדרך כלל צמח מאוד נוח. מלבד לתת לו את האור והמים שהוא צריך, רק צריך לוודא שהוא לא מקבל מזיקים צמחיים כמו אבנית או קמח. מדובר בבחירה טובה לבית כי הוא נחשב לצמח מטהר אוויר כל עוד אינכם מחזיקים בעלי חיים.