פלקטרנטוס מונה לבנדר – דוחה היתושים של הטבע

כמה גדולה האהבה שלנו לצמחים; הם מכניסים אור הביתה, חמצן נקי, צבעים ושלווה. חלקם גם מגיעים עם יכולות מופלאות שמועילות לנו מאוד. למשל, פלקטרנטוס דוחה יתושים שיכול לחולל פלאים בבית, במידה והנכם סובלים ממכת יתושים בכל עונה חמה מחדש.

ובכן, לא עוד! בואו להכיר את אחד הצמחים היפים, הנפלאים והמיוחדים ביותר בטבע שיסדרו לכם קיץ שקט ובעיקר, נטול גירודים.

פלקטרנטוס מונה לוונדר

פלקטרנטוס מונה לוונדר – צמח שיש בו הכל

פלקטרנתוס סגול או מונה לוונדר בשמו המדויק, הוא צמח שבוני כריתי שבמרחבים גדולים יוצר מרבד צפוף ומרהיב. העלים שלו בשרניים ומאופיינים בריח חריף יחסית. הוא מתאים לאדניות, כדים גדולים וגם לשתילה בגינה הצבעונית והשמחה שלכם.

הצמח, ששמו בעברית הוא ‘קיסוס שוודי’, הפך פופולארי במיוחד בישראל לא רק בבתי אב, אלא גם באזורים ציבוריים בשל יכולתו לדחות יתושים. זאת בשל העובדה שהוא מכיל חומר בשם ‘צינטרונלה’ שידוע ביכולותיו הטבעיות לדחות יתושים. מה הפלא שאנו נתקלים בו בכל רחבי הארץ?

אם הגעתם אלינו, סביר שגם אתם מעוניינים להכניס הביתה את צמח הפלא הזה שיסדר לכם לילות של שינה רצופה ונטולת עקיצות והטרדות.

פלקטרנטוס דוחה יתושים

פלקטרנטוס תנאי גידול וטיפול

בדרך כלל, מיני פלקטנטוס קלים לגידול ואינם דורשים תשומת לב רבה או טיפול מיוחד. הם מסתדרים הכי טוב במקומות המספקים צל חלקי, אם כי מינים מסוימים יכולים לגדול גם בשמש מלאה. פלקטנטוס לא עמיד לקור, אך המינים הרב-שנתיים יחזרו באביב ובמקומות חמים בחורף.

הם צמחים עם שורשים רדודים, מעריכים מים אך יכולים לסבול תקופות קצרות של יובש מכיוון שהם אוגרים מים בגבעוליהם. הם מופצים בקלות ומצריכים גיזום רק מסיבות קוסמטיות.

תנאי תאורה

פלקטרנתוס סגול יכול לגדול במקום מואר אך ללא שמש ישירה, וגם במיקום שבו השמש ישירה וחזקה. עובדה זו הופכת אותו לאידאלי למרפסות או אדן חלון בכל מיקום שהוא בבית, בתנאי שהוא מאופיין בשמש ברמה כזו או אחרת.

תנאי השקיה

פלקטנטוס דורש השקיה קבועה כדי לשגשג. מומלץ מאוד לשמור על מצע האדמה לח ומנוקז ככל האפשר, ולהשקות כשהאדמה מתייבשת. המשמעות היא השקיה מועטה עד בינונית בהתאם לתנאי מזג האוויר ולרמת הלחות באדמה.

הקפידו לבדוק אותה מידי יום יומיים הן בקיץ והן בחורף והשקו בהתאם. היזהרו לא להשקות יתר על המידה. האדמה צריכה להישאר לחה אך לא רטובה.

קצב צמיחה

פלקטרנטוס צמח שמאופיין בקצב צמיחה מהיר יחסית, כך שהוא מצוין לייחור ועבור מי שמעוניין ליהנות ממנו ומהיתרונות שלו באופן נרחב, בעיקר בגינה חיצונית. במידה ואינכם מעוניינים שהוא יתפשט, הקפידו על גיזום מידי תקופה.

רעילות

פלקטרנתוס נחשב צמח רעיל לבעלי חיים כך שאם יש לכם כלב או חתול, מומלץ לשמור עליהם ככל האפשר ולא לאפשר להם לנסות ולאכול מהצמח. במידה ותפסתם את החבר הפרוותי שלכם מנשנש מפרחיו הסגולים של הצמח, מומלץ להגיע כמה שיותר מהר לווטרינר על מנת לנטרל את ההרעלה בזמן.

פריחה

צמחי הפלקטנטוס פורחים מספר פעמים בשנה, בעיקר בסוף העונה, בימים הקצרים ביותר של השנה ובאזורים עמידים לחורף או באקלים קריר בקיץ. אם אתם תוההים מדוע הצמחים שלכם לא פורחים, ודאו שהם מקבלים לא יותר מ-12 שעות של אור מכיוון שאורך היום משפיע על הפריחה. סביר להניח שגיזום והוצאת עלים של פרחים דהויים יעודדו פריחה נוספת.

בהתאם למין, הפרחים יכולים להיות סגולים, ורודים, לבנים או כחולים. לרוב הפרחים אין כל ריח, אבל בהיותם קרוב משפחה של מנטה, לפלקטנטוס רבים יש עלים ארומטיים.

פלקטרנטוס סגול

תתכוננו ליהנות משנת לילה מצוינת כל הקיץ

אין דבר מרגיז יותר מלהתעורר באמצע לילה קיצי וחם במיוחד, בשל יתושה שמסתובבת סחור סחור מסביב לאוזן שלנו ומספרת לנו על היום שעבר עליה. למרבה המזל, אתם עומדים לעשות את הצעד הנכון ולקנות עציצי פלקטרנתוס שיסייעו לכם לישון טוב לכל אורך הקיץ, ללא עקיצות ורעשים טורדניים.

אם אתם מתגוררים בבית פרטי עם גינה, תוכלו להוסיף לה את הצבע הסגלגל המהמם של הצמח, ולשתול ערוגה של צמחי פלקטרנטוס שתעניק רובד מרהיב נוסף לגינה שאתם עובדים עליה כל כך קשה ומטפחים במשך זמן רב. מוכנים להפוך את הקיץ ליפה יותר ונעים יותר?!