שערות שולמית מצויות – כך תטפלו בשרך העדין

אומנם שערות שולמית הוא צמח טרופי, אך לגמרי צמח צבר כחול לבן. מבקשים הוכחה? בחנו את השם העברי – שערות שולמית.

מדובר בשרך מקומי שפוגש אותנו לאורכה של ארצנו הקטנה בשלל נקודות ציוריות. לצד נחלים שמעניקים תחושה קרירה בימים חמים, על גבי קירות אבן מוצלים ובין סלעים שמסתתרים במערות עתיקות. מעבר לעובדה שמדובר בצמח שמשדר רעננות, גם ראוי לציין שהצמח אכיל ואף בעל סגולות רפואיות. 

שערות שולמית הנו שרך ירוק עד רב שנתי. בעל גבעולים דקים, ועלים צפופים בעלי גוון ירוק רענן. בעל קצב צימוח מהיר וגובה יחסי נמוך – נע בין 10 ל40 ס”מ. למשפחה קיימים יותר מ-170 זנים, עם זאת, בארץ גדל אך ורק זן יחיד – שערות שולמית מצויות.

רוצים להבין איך אפשר לגדל אותו בבית? המשימה לא פשוטה אך בהחלט מתגמלת. היעזרו במדריך הבא:

כיצד אם כן ניתן לגדל באופן מבוית שערות שולמית?

טרם נחדד מה לעשות וממה להימנע, נציין שהקפדה על הכללים חיונית. כל עוד שערות שולמית אינה מרגישה במיטבה, היא קמלה במהירות. רחוקה מלהיות אלגנטית ומרהיבה ביופייה כפי שיודעת להתהדר בתנאים אופטימאליים.

גם אתם מבקשים להביא את תחושת המעיין הקריר אליכם לסלון? מוזמנים להבין כיצד זה אפשרי.

עציץ שערות שולמית

תנאי גידול

שרך שערות שולמית דורש הקפדה, אך מתגמל במראה מוריק ומרשים לאורך כל השנה. מה אם כן נדרש לעשות? עקבו אחר הדרישות הבאות:

 • מיקום – מבחינת מיקום, ניתן לשתול שערות שולמית בבריכות מים, בפטיו, במרפסת ובבית. כפי שתיכף תגלו המיקום פחות משמעותי, אלא התנאים המשלימים הם שחשובים. אם תבחרו לגדל אותו בתוך הבית בחרו במיקום מואר חלקית ובחדר עם מספיק לחות.
 • טמפרטורה – אידאלי עבור מקומות חמים.
 • שמש וצל– שערות שולמית מאוד רגישה לשמש ישירה. כאן אין מקום לפשרות. מעט שמש והיא תגיב בעלים שרופים. מה עם חושך מלא? בעוד שבטבע היא צומחת נהדר גם במערות חשוכות, הרי שבבית היא זקוקה למעט אור. אור- לא שמש ישירה! הרעיון הוא למצוא עבורה מקום מוצל. אם באופן מלא ואם באופן חלקי.
 • מרווחי שתילה – אם רוצים לשתול שערות שולמית ברצף, יש להקפיד על מרווחי שתילה של 40-50 ס”מ.
 • לחות – כיאה לשרך, שערות שולמית חובבת ומוקירה לחות. חיפשתם צמח מרשים עבור המקלחת? מצאתם! מבקשים להציבה במיקום אחר בבית? הקפידו לרסס מדי יום! לא עם מים רגילים, אלא עם מים מסוננים/מי פילטר. אכן מעט מפונקת, אך שווה את ההשקעה.
 • רוח – ממש כפי שאינה חובבת שמש ישירה, כך גם אינה מגיבה טוב לרוח. מעמידים לצד חלון? שימו לב מתי נדרשת הגנה. 

שערות שולמית טיפול

מבחינת טיפול שוטף, יש להקפיד על השקיה מרובה. שערות שולמית רגישה ליובש. עם זאת, אין להספיג את האדמה, אלא רק לדאוג שתישאר לחה. במקביל להשקיה מרובה, הכרחי להקפיד על ניקוז מלא. באשר למצע, חשוב להקפיד על אדמה מאווררת – אינכם רוצים ריקבון בשורשים.

רוצים להחליף את הכלי שהגיע מהמשתלה לכלי יותר מרשים? מוטב לבחור בכלי חרס ללא גלזורה. באופן שכזה הכלי יסייע לאייד מים עודפים. 

שערות שולמית בעציץ

עובדות מעניינות וירוקות

 • סיכוי נוסף – אם שמים לב שהשרך קמל ואינו נראה בשיאו, אין למהר להחליפו. ההמלצה היא להעניק סיכוי נוסף. מה עושים? גוזמים חלק ניכר, מקפידים על שמירת הכללים הנ”ל, ובוחנים האם חלה מגמת השתפרות.
 • העברת מיקום – יש לכם שרך שערות שולמית מרשים ביופיו שאתם מבקשים להעביר מקום? תיקחו בחשבון שהיא פחות זורמת עם מעברים. 
 • תרופה – נהגו להכין מהעלים שלו סירופ להקלה על השיעול ותרופות להקלה על כאב ראש. כמו כן, סייע לטפל בטפילי מעיים, במחלות עור ועוד.
 • מעבר – מבקשים להעביר לכלי גדול יותר? תבחרו בכלי שגדול במידה אחת או שתיים. כאמור, מדובר בצמח עדין שאינו זורם עם מעברים חדים. 
 • שמש ישירה – כבר ציינו, אך נחזור לחדד. בדומה להרבה צמחים שלא צריכים שמש, שולמית אינה סלחנית לשמש ישירה.
 • גיזום – עלים יבשים מוטב לגזום, מעודד צימוח.  
 • השראה – לאורך הדורות, יופייה הנשגב היווה מקור להשראה אצל שלל סופרים יהודים. מחפשים השראה ירוקה בבית? מצאתם! 
שרך שערות שולמית

שאלות נפוצות

קל לגדל שערות שולמית בבית?

שרכים אינם נחשבים לאחד מצמחי הבית שדורשים תחזוקה גבוהה, אבל זה יכול להיות מסובך להשיג את תנאי הגידול הנכונים עבורם. עם תנאי הגידול הנכונים, שערות שולמית יהיו תוספת נהדרת לכל אוסף צמחי בית.

באיזו מהירות צומח השרך?

שרך זה גדל לאט, בדרך כלל לוקח עד שלוש שנים להגיע לגודל מלא. מה שאומר שלא תצטרכו לשתול אותו לעתים קרובות מדי.

שווה לנסות לגדל אותו?

לדעתי כן. אמנם לא מדובר במשימה פשוטה אבל אם תצליחו תזכו בצמח עדין ויפייפה.

שנסכם?

אז אם מחפשים צמח שמעניק תחושה של טיול בנחל ציורי, השרך שערות שולמית מומלץ ביותר. צמח אלגנטי, עדין מאין כמותו ומשובב נפש. מתאים לבריכות מים, עציצים, מסלעות ופנים הבית. יודע לעמוד בפני עצמו וגם בקבוצות. אז נכון שהוא נחשב מפונק, אך מעט מודעות והקפדה, וגם הבית שלכם יזכה לזריקת צבע מרשימה.