שרך בוסטון – להביא את היער הטרופי הביתה

מכירים את האנשים האלה שכל הבית שלהם מלא בגוונים ירוקים ונפלאים של צמחים המפוזרים בכל מקום? סביר להניח שיצא לכם להיתקל בין היתר באחד הצמחים האהובים ביותר בישראל – שרך בוסטון. הצמח גדל נהדר בעציץ על הקרקע, וכעציץ תלוי לקישוט הקירות ומדפים, וליצירת רובד נוסף וטבעי בבית.

אם הגעתם אלינו, סביר שהחלטתם גם אתם להעביר את הדירה שלכם מהפך של ממש, להכניס את הטבע הביתה ולאפשר לעצמכם להנות ממנו. אז רגע לפני שתצאו לביקור במשתלה חשוב להכיר את תנאי הגידול של שרך הבוסטון ואת סודות הטיפול בו.

שרך בוסטון בעציץ

כל המאפיינים של שרך בוסטון

לפני שרצים לקנות את הצמח, חשוב לדעת כי כשמדובר על שרך בוסטון טיפול בצמח עלול להיות מעט תובעני. מדובר בצמח טרופי המאופיין בעלים ירוקים קטנים, הדורשים לחות באופן שוטף.

כך, נכון לומר שמדובר בצמח האידאלי לחדר המקלחת, אך הוא יצמח לתפארת גם באזורים אחרים בבית כל עוד תטפלו בו נכון. הוא חובב תנאי אור מעולים בעוצמה בינונית עד גבוהה (לעולם לא שמש ישירה), ויש לשמור על האדמה לחה לאורך כל הזמן.

עם זאת, חשוב מאוד לא להציף את הצמח שכן הוא עלול לפתח ריקבון בשורשים שלו. מצד שני, שרך בוסטון מתבייש במהירות, כך שכאמור, יש לבדוק את לחות האדמה ולהשקות בהתאם במידת הצורך.

לכן, אם בחרתם לגדל שרך בוסטון, תנאי גידול חייבים להיות אלמנט שיילקח בחשבון, בדיוק מהסיבה שהצמח דורש לא מעט תשומת לב וטיפול נכון. הקפדה על כך, תסייע לו לצמוח לגובה שנע בין 40-90 ס”מ ובמקרים חריגים גם לגובה של עד 1.5 מטרים!

עציץ שרך בוסטון

לצמח היפהפה יש כמה סגולות נפלאות לבית:

  • צמח מונע עובש – מכיוון שהצמח כל כך אוהב לחות, הוא מסייע לספוח את הלחות שבבית וכך האוויר נעים יותר. ככל שהצמח גדול יותר ובעל יותר עלים צמאים, כך יופחת הסיכוי לעובש ולחות ואתם תיהנו מחדרים קרירים ונעימים.
  • טיהור הבית – היות והצמח סופח אליו את רוב הלחות בבית, מדובר במטהר האוויר הטבעי והבריא ביותר שיש! הרי ידוע שהצמחים מעניקים לנו אוויר נקי לנשימה, וכשעל הדרך הם גם סופחים את הלחות ומנקים את האוויר, מה טוב.
  • מרחיק יתושים – אם כל זה לא מספיק, שרך בוסטון ידוע גם ביכולתו להרחיק יתושים. תתכוננו לקיץ נקי מזמזומים ועקיצות, ומלא בשנת לילה איכותית ומצוינת בכל לילה מחדש.
  • רוגע ויופי – מדובר בצמח מיוחד במינו, שאחדים מופתעים שוב ושוב מכך שהוא מצליח לשרוד בישראל. כאמור, בתנאים הנכונים הוא עושה זאת ובענק. יופיו המיוחד ויכולותיו, הופכות אותו לצמח שפשוט נעים להיות בקרבתו. הוא מרגיע, משרה אווירה טבעית ומיוחדת, ופשוט מרומם את הנפש ומשמח.

תנאי גידול וטיפול

שרך בוסטון אוהב תנאים חמים ולחים ואינו נהנה מטמפרטורה קיצונית בחוץ או ממזגנים ופתחי חימום. חשוב לשמור על תנאי גידול יציבים עבור שרך בוסטון, שכן כל תנודה בטיפול עלולה לפגוע במהירות בצמח.

השקו את הצמח לעתים קרובות כדי למנוע מהאדמה להתייבש ולהפרות אותו באופן קבוע בשלב הגידול הפעיל שלו. גיזום השרך שלכם אינו מטלה גדולה. כל שעליכם לעשות הוא להסיר עלים מתים לפי הצורך כדי לשמור עליו חיוני.

באופן כללי, צמח זה נופל קורבן למזיקים או למחלות רק כאשר הוא גדל בחוץ ומוזנח.

תאורה

שרך בוסטון משגשג הכי טוב כשהוא גדל במיקום עם אור בהיר אך עקיף. יותר מדי צל עלול לגרום לעלים להתכופף ולהראות חסרי ברק, ויותר מדי שמש עלולה לשרוף את העלים. לכן, שרך בוסטון הוא בחירה טובה עבור מרפסת המקבלת שמש מסוננת בצל בבוקר ואחר הצהריים.

השקיה

המפתח לגידול מוצלח של שרך בוסטון הוא לשמור על האדמה לחה (אך לא רטובה) במהלך האביב והקיץ כאשר הוא גדל במיוחד. זה בדרך כלל דורש השקיה שבועית עבור צמח מקורה והשקיה תכופה יותר עבור אלו שגדלים בחוץ בסביבות חמות.

הכי טוב לבדוק באופן קבוע את האדמה עם היד בשביל להבין מה הוא צריך. אם האדמה מתייבשת, העלווה של השרך עלולה לרדת במהירות. במהלך חודשי הסתיו והחורף צמצמו את ההשקיה אך וודאו שהעלים לא מתייבשים.

להרגיש בטבע בלי לצאת מהבית

שרך בוסטון בעציץ

שרך בוסטון הוא מהצמחים הנפלאים והייחודיים שגורמים לנו להרגיש כאילו אנחנו מטיילים ביער טרופי, מבלי לצאת מהבית. הצמח אמנם דורש יותר תשומת לב מהרגיל, אך כשמקפידים על הטיפול הנכון, מגיעות גם התוצאות. הוא גדל במהירות, סופח את הלחות בבית ופשוט מעניק מראה טבעי ומרשים לכל חלל בו יוצב בבית – בין אם בסלון, המטבח ומעל לכל, במקלחת שלנו המאופיינת בלחות באחוז גבוה.