ספטיפיליום – טיפול, השקיה וטיפים לגידול ביתי

לרבים יש ספטיפיליום בבית ואף לא מעט זוגות בוחרים לקשט עמו את החופה ואת מתחם קבלת הפנים בצמח הקסום. עם זאת, רק מעטים יודעים להגות את השם הארוך והלא מתגלגל על הלשון של הצמח הכי אלגנטי ועדין שניתן למצוא. ולכן טוב לדעת שהוא בין היתר מחזיק בכינוי הרבה יותר הולם – “לילית השלום” או “שושנת שלום”.

ספטיפיליום הנו צמח טרופי רב שנתי, מהיר צימוח ממשפחת הלופיים. הוא כולל לא פחות מ-40 זנים והוא מתהדר בעלים ירוקי עד יחסית גדולים ומבריקים למראה, שתהדרים בפריחה לבנה, עדינה ומאוד מרשימה.

ספטיפיליום טיפול

ספטיפיליום תנאי גידול

 • מיקום – אידיאלי לגידול בתוך מבנה. מקשט לא מעט משרדים, פינות קבלה ובתים פרטיים. עם זאת, גם בחוץ ספטיפיליום יודע לחיות. מייפה שלל מרפסות וגינות מוצלות.
 • שמש/אור – אומנם עם כמעט כל עוצמת אור לא ישירה ספטיפיליום יידע להתמודד, אך אין להציבו תחת שמש ישירה.
 • טמפרטורה – הוא נחשב רגיש לקור. הגיע החורף? מצאו עבורו מקום מוגן! הטמפרטורה האידאלית עבורו היא 21 מעלות.
 • רבייה – ניתן להרבות. לשם כך יש לחלק את הצמח ל-3 חלקים ולשתול במיכל בעל מצע איכותי. על מנת להצליח יש לבצע זאת בתחילת הקיץ, או בתחילת האביב.
ספטיפיליום טיפול

ספטיפיליום טיפול

גידול ספטיפיליום בבית נחשב פשוט ביותר. הצמח ידוע כעמיד וחזק ולכן אידאלי גם כמתנה וגם עבור אנשים שפחות טובים בגידול צמחים.

השקיה

הצמח ספטיפיליום זקוק להשקיה בינונית. יש להשקות אותו בערך בין פעם לפעמיים בשבוע, בכל פעם כאשר בודקים ומוצאים שהשכבה העליונה של האדמה יבשה. כמו כן, אם רוצים תוצאות מרביות, מוטב להשקות במי גשם, במים מינרלים, או פשוט במים מזוקקים.

מדי כמה ימים מוטב לרסס את העלים במים, “לילית השלום” זקוקה ללחות.

חשוב לדעת – אין להשאיר עודפי מים בתחתית, עודף בהשקיה מזיק.

דישון

לטובת תוצאות מרביות, מומלץ לדשן את הצמח אחת לשבועיים בדשן אורגני. מצע הגידול נדרש להיות מנוקז ולח. מוטב לערבב בין אדמת כבול, חול וחומוס.

עידוד צמיחה

אם רוכשים ספטיפיליום בכלי קטן ומבחינים שהעציץ כבר מלא, מוטב להעבירו לכלי יותר גדול (גדול פי 2).

אינכם בטוחים? היעזרו בסימן מסגיר! אם מבחינים בעלים שנראים “מעולפים” ובמקביל יודעים שלא פספסתם השקיה, נראה שהמקור של הבעיה טמון בגודל של הכלי.

פריחה

בכל הנוגע לפריחת ספטיפיליום, מדובר בפריחה לבנה, משמעותית וייחודית, כזו שמשרתת לא מעט מעצבי פנים. הפרח פורח כמעט לכל אורך השנה, ואם מקפידים על “כללי גידול”, ניתן לצפות לפריחה מחודשת מספר פעמים בשנה, כאשר גובה הפריחה יודע להגיע למטר וחצי.

ספטיפיליום לא פורח? נסו את זה

לילית השלום ידוע לשמצה כשמדובר בפריחה. לפעמים אפילו הצמחים המאושרים והבריאים ביותר אינם פורחים מחוץ לסביבת יער הגשם הטבעית שלהם. אם אתם מייחלים לפריחה, ההימור הטוב ביותר שלכם הוא לספק לצמח תנאים אידיאליים עקביים מאוד, במיוחד כשמדובר ללחות, אור מפוזר ודשן.

ספטיפיליום לא מוציא פרחים למעלה משנה? ייתכן שהצמח אינו מקבל מספיק אור.

שלבי הפריחה מתחילים בניצנים, פריחה, זרעים ונבילה. הניצנים הם עלים קטנים למדי ודמויים פרושים. זה יכול לקחת זמן עד שהם יפרחו, אז היו סבלניים. כשהפריחה מתפוגגת, הסירו את הפרח שנובל. בתנאים אופטימליים, הצמח יפרח פעמיים בשנה באביב ובסתיו.

ספטיפיליום פריחה

איך גוזמים ספטיפיליום?

באופן כללי מדי כמה חודשים ספטיפיליום מוציא עלים חדשים, ובמקביל העלים הבוגרים שנמצאים מתחת מצהיבים ומתייבשים. ברגע שמבחינים בפרח (או בעלה) שכבר אינו חיוני (נבול, ירוק,או יבש), מוטב לגזום (עם מספריים). מדוע? הן כדי לעודד פריחה מחודשת, והן כדי לתמוך בבוהק הטבעי של שאר הפרחים והעלים.

מחלות

מבחינת אנשים, ספטיפיליום ידוע בתור צמח מטהר אוויר טבעי, וזאת כיוון שמדובר בצמח שסופג רעלים. באשר למחלות, מרגיע לדעת שספטיפיליום ומחלות לרוב אינם מתחברים, במיוחד כל עוד מקפידים על טמפרטורה גבוהה, נמנעים משמש ישירה ונזהרים מהשקיה מרובה.

4 סימנים שמצריכים תשומת לב:

 • העלים כהים יתר על המידה? נראה שמדובר בהשקיית יתר.
 • הפרחים משחירים? נראה שיש בעיית ריקבון בשורשים – נראה שאינכם משקים כנדרש.
 • העלים צהובים? נראה שאינכם משקים מספיק.
 • רק הקצוות של העלים מתכהים? נראה שיש חוסר בחנקן.
ספטיפיליום טיפול

מעניין וחשוב לדעת!

 • מתנה מבטיחה – מדובר בעציץ שרבים בוחרים לרכוש לא רק עבורם, אלא גם כדי להעניק מתנה.
 • רעיל – תוהים האם ספטיפיליום רעיל? בהחלט אינו בריא למאכל ואף עלול להוביל לאלרגיה חמורה. כמו כן, הוא נחשב רעיל לבעלי חיים כך שאינו אידיאלי אם יש חתול בבית.
 • אבק – לטובת שימור נראות מרשימה, אחת לחודש מוטב לנקות אבק מהעלים (באמצעות מטלית לחה), אם כי כמובן שאין לגעת בפרחים.
 • כינוי – לצד הכינוי “לילית השלום”, ספטיפיליום גם מכונה “אושר נשים”. מדוע? ככול הנראה כל אישה מרגישה מיוחדת כאשר היא מקבלת עציץ כה עדין ואלגנטי למראה. קחו בחשבון בפעם הבאה שתחפשו מתנה עבור אישה.

קל לגידול, מבטיח כמתנה

טיפול בספטיפיליום נחשב פשוט גם עבור גננים מתחילים. ספטיפיליום חזק, כלל לא מפונק, מרשים ביופיו, נהדר עבור עיצוב מתחמים ומהווה מתנה שתמיד כיף להעניק ולקבל. בסה”כ דורש להימנע משמש ישירה ומטמפרטורה נמוכה, ובמקביל דורש השקיה רק כאשר השכבה העליונה יבשה.

כל עוד תקפידו על כמה כללים פשוטים, תיהנו מצמח מרהיב, חיוני ופרחוני. בהצלחה!