פיקוס כינורי טיפול – כל מה שאתם צריכים לדעת

עץ בבית נשמע מעט מופרע, אך גם ירוק, פסטורלי ומרגיע. מוזמנים להכיר עץ מרשים ביופיו – פיקוס כינורי. רק תדאגו לו לאזור מואר, והוא יעניק נוכחות מרשימה בעלת עלים גדולים מעוטרים בוורידים מרשימים.

פיקוס כינורי מתהדר בעלים מאוד גדולים שמסבירים את שמו. השם “כינורי” מוכוון לצורת העלה, צורה שמאוד מזכירה את כלי הנגינה. הוא מגיע אלינו מאפריקה הטרופית ונחשב מאוד חזק ועמיד. הוא יכול להיות נמוך, אך גם גבוה. מה עוד? אינו דורש הרבה, כך שגם אם אינכם בעלי “ידיים ירוקות”, עדיין תסתדרו איתו מעולה. 

פיקוס כינורי טיפול

פיקוס כינורי תנאי גידול

  • מיקום – ניתן לגדל בחצר, במרפסת ובבית. עם זאת, שמש ישירה אינה רצויה וגם לא מגע ממושך עם רוחות ערות.
  • אור – על מנת שפיקוס כינורי ישגשג, יש להעניק לו אזור מואר. העוצמה הנדרשת צריכה לנוע בין עוצמת אור בינונית לחזקה. מה באשר לחשיפה לשמש חזקה וישירה? בעיתי, עשוי לצרוב את העלים.
  • לחות – הפיקוס מגיע אלינו מאזור טרופי ועל כן משגשג בתנאי לחות. רוצים פיקוס כינורי שנראה במיטבו? מדי 3 ימים מוטב לרסס במים, עדיף בשעות הבוקר ובמיוחד בחודשי החורף.
  • טמפרטורה – מעדיף טמפרטורה גבוהה, אך גם עם טמפרטורה מעט ממוזגת יודע להסתדר. הטמפרטורה המומלצת עבורו נעה בין 18 ל35 מעלות.
  • דשן – למעט בחורף, מוטב לדשן. במהלך הקיץ מדי חודש ובמהלך האביב רק פעם אחת.
פיקוס כינורי קטן

טיפול

צמחים אלה מקורם בחלקים טרופיים של אפריקה, שם הם משגשגים בתנאים חמים ורטובים מאוד. זה הופך אותם למאתגרים במקצת עבור המגדל הביתי, שסביר להניח שיתקשה לשכפל את התנאים הללו. עם זאת, הם צמחים קשוחים יחסית שיכולים לעמוד בסביבה פחות ממושלמת במשך זמן רב למדי.

פיקוס כינור אינו צמח תובעני במיוחד כל עוד אתם יכולים להתאים את תנאי הגידול שלו. כאשר גדלים כצמח בית, היו מוכנים לסובב את הפיקוס ההכינורי שלכם כל כמה ימים כך שחלק אחר יפנה למקור אור השמש. כך הוא יגדל באופן שווה, במקום להישען לכיוון האור.

כמו כן, כל שבוע או שבועיים הסירו אבק מהעלים במטלית לחה. זה לא רק יגורם לעלים להיראות מבריקים ומושכים יותר, אלא שהוא גם מאפשר ליותר אור שמש לפגוע בעלים לצורך פוטוסינתזה. יתר על כן, אתם יכולים לקצץ כל עלה פגום או יבש כשהם, מכיוון שהם כבר לא מועילים לצמח. ואם תרצו, תוכלו לגזום את החלק העליון של הגבעול הראשי בשביל לעודד צמיחה.

השקיה

אומנם הוא אינו מפונק, אך כן זקוק להשקיה מרובה, במיוחד בקיץ. בעיקרון יש לבדוק את פני הקרקע מידי 3 ימים. האדמה יבשה? משקים. כמו כן, מקפידים לנקז מים עומדים.

שתילה מחודשת

תכננו לשתול מחדש את הפיקוס מדי שנה מדי אביב. בחרו מיכל יציב שקוטרו גדול ב-6 ס”מ מהקיים. שחררו בעדינות את הצמח מהעציץ הנוכחי שלו, הרימו אותו החוצה תוך תמיכה בבסיסו והניחו אותו בעציץ החדש. מלאו את החללים מסביב לצמח בתערובת עציצים.

ברגע שהצמח יתבגר, סביר להניח שהוא יהיה גדול מדי לעציץ חדש. במקרה כזה, הסירו את הסנטימטרים הראשונים של האדמה בכל אביב והחלפו אותה באדמה טרייה.

ייחור פיקוס כינורי בהחלט אפשרי

מה עושים? לוקחים ייחוד צעיר, חותכים בין המפרקים ומציבים בכוס עם מים. בתום שבועיים שלושה יופיעו שורשים. השורשים הגיעו לאורך של כמה סנטימטרים? מעבירים לכלי עם אדמה, ובחודש הראשון מקפידים על השקיה מרובה.

פיקוס כינורי מחלות נפוצות

עץ הפיקוס הכינורי יכול להיות רגיש לסביבתו וללוח הזמנים של השקיה. אם הצמח אינו נראה במיטבו, יש לבחון מגוון אפשרויות: ייתכן שהעציץ קטן מדי, כך שאינו מאפשר לשורשים לגדול כרצוי. ייתכן שקיים חוסר באור. יכול להיות שהטמפרטורה קרה מדי, שאינכם משקים מספיק, או שלא מפנים מים מהצלחת שבתחתית.

ניתן להבחין בהתנהגות העלים שלו. הצמח יכול לפתח כתמים על עלים או להשיל עלים, לפעמים בקצב מהיר. עקבו אחר הסימנים הראשונים למצוקה דרך העלים:

עלים מולבנים

אם אתה רואה כתמים חומים בהירים או מולבנים בחלק העליון של העלים, ייתכן שהצמח מקבל יותר מדי אור שמש ישיר. זה נקרא כוויות שמש או חריכת עלים. במקרה של צמח הכינור, אפשר לגזום את העלה עם מזמרה חדה ולהעביר את הצמח שלכם הרחק מישיבה ליד קרני השמש הישירות והקשות.

כתמים חומים על עלים

אם העלים הירוקים של הצמח מפתחים כתמים חומים כהים או קצוות משחימים, ייתכן שהצמח סובל מרקבון שורשים מישיבה בתוך יותר מדי מים. בדוק את השורשים כדי לראות אם הם חומים ועיסתיים. חותכים את העלים המנומרים וחותכים בעדינות חלקים עיסתיים של השורשים. לאחר מכן הפחיתו את ההשקיה כדי לוודא שהצמח אינו מושקה יתר על המידה.

כתמים חומים יכולים גם לומר שהצמח חווה תנודות טמפרטורה קיצוניות. אם הפיקוס הכינורי ממוקם בתוך הבית בקרבת מזגן נסו להרחיק את הצמח למקום חם יותר באופן עקבי.

עלים מצהיבים

אם עלים חדשים יותר של הפיקוס הכינור מצהיבים, זה עשוי להצביע על בעיה חיידקית. ייתכן שיהיה מאוחר מדי להציל את הצמח. אבל נסו לחתוך את העלים המושפעים ולשתול מחדש את הצמח באדמה טרייה.

פיקוס כינורי עלים נושרים

כשהפיקוס הכינורי מאבד את העלים שלו, זה בדרך כלל סימן שהצמח מקבל יותר מדי או לא מספיק מים. בנוסף, הצמח עלול להיחשף לשינויי טמפרטורה קיצוניים, שעלולים גם לגרום לצמח להפיל עלים. הזיזו את הצמח מכל יחידות חימום או מיזוג אוויר, פתחי אוורור או אזורים מטונפים.

פיקוס כינורי השקייה

יש לכם שאלות?

כיצד ניתן לסייע לצמיחה מרשימה?

מדי חודש מומלץ לסובב את העציץ, כך שהצימוח יהיה כמה שיותר אחיד.

האם פיקוס כינורי רעיל?

בהחלט רעיל. הן לבני אדם והן לבעלי חיים.

אלו סוגים קיימים?

מלבד הרגיל, גם קיים פיקוס כינורי מיני, ופיקוס אודרי. פיקוס אודרי בעל עלים יותר קטנים ועגולים, ואף מככב כעץ הלאומי של הודו. במקביל, פיקוס כינורי מיני (פיקוס במבינו) גם כן בעל עלים קטנים ומציע צמיחת עלים הרבה יותר צפופה.

פיקוס כינורי גידול

שנסכם?

פיקוס כינורי הוא עץ יחסית קטן, בעל עלים יחסית גדולים ונראות אצילית. העלים הגדולים מרשימים, ירוקים ובוהקים. הוא מתאים לגידול בבית ובחוץ, אם כי נדרש למצוא מקום אידאלי מבחינת חשיפה לרוחות ושמש ישירה. פיקוס כינורי נחשב מאוד נוח לגידול – אינו מצריך תחזוקה רבה. מעט השקיה, מדי פעם דישון, הקפדה לא להקפיא את החדר עם מזגן, והוא יסתדר מצוין.

שנסכם? פיקוס כינורי מוסיף נוי, ירוק ופסטורליות לכל חדר ופינה. בהצלחה!