שעוונית זוחלת – מלכת הלבבות של הטבע

שעוונית זוחלת, אחד מצמחי הבית היותר מרהיבים ביופיים, ולו בזכות היכולת של הגבעולים לטפס וליפול בצורה מרשימה. מדובר בצמח מטפס רב שנתי (ירוק עד) שנחשב מאוד עמיד.

יותר מכל הצמח מזוהה בעלים הבשרניים בעלי צורת הלב. אלו צמודים לגבעולים דקים וארוכים, מופע מרהיב שמדמה מובייל טבעי.

הגבעולים יודעים להגיע לאורכים מרשימים של כמה מטרים. הם צומחים משלל פקעות ובין היתר מתהדרים בפרחים ורודים שניחנים בצוואר ארוך, ובעלים בשרניים שמציגים שרטוטים מורכבים של קווים אפורים, כאשר גם התרמילים של הזרעים מוסיפים חן ויופי.

שעוונית זוחלת נשפכת

שעוונית זוחלת טיפול

תנאי הגידול של שעוונית זוחלת די פשוטים, אין מדובר בצמח נוי מפונק או מאתגר לגידול. בסה”כ הוא צריך תאורה טובה ובאותה נשימה להימנע מקרינת שמש ישירה.

מי שלא יקפיד על כך יקשה על התפתחות הצמח, אך מנגד ייהנה משינוי גוון מעניין – בעת חשיפה לשמש ישירה העלים עוטים גוון ורוד סגול.

באופן כללי מדובר בצמח ביתי, אך גם בחוץ הוא יודע לחיות, כל עוד מדובר במקום מוצל ללא שמש ישירה.

מבחינת שתילה, ניתן לבחור בין שתילה ישירה באדמה לבין שתילה בעציץ, כאשר עדיף עציץ תלוי או עציץ שמצוי על מדף גבוה, וזאת כדי שיתאפשר מופע מרהיב של נפילת גבעולים מעוטרים בלבבות ירוקים.

תנאי גידול

איך להשקות שעוונית זוחלת?

בדומה לשאר הסוקולנטיים (צמחים בעלי עלים בשרניים שאוגרים מים), גם במקרה של שעוונית זוחלת אין צורך להרבות בהשקיה.

הרעיון הוא לבדוק אם השכבה העליונה יבשה (יש לדחוף את קצה האצבע כחצי ס”מ לתוך האדמה).

האדמה יבשה? השקו בצורה מתונה, עד למצב של נגירה, כאשר מוטב לנקז עודפי מים. עוד נציין שהתדירות של ההשקיה מאוד נוחה.

מכאן שבקיץ ייתכן שתידרשו להשקות רק מדי חודש ואילו בחורף רק אחת לכמה חודשים.

אם רוצים לתמוך בקצב הצמיחה, מדי שבועיים מוטב לדשן, בעיקר בחודשי הקיץ.

צמח שעוונית

כיצד מייצרים ייחור של שעוונית זוחלת?

יש צמחים שחבל לא לעשות מהם ייחור, פשוט כי המשימה כה פשוטה ומנגד התוצאה כה מרשימה ושעוונית זוחלת הוא צמח קלאסי לייחור. כל שצריך לעשות זה לגזום באמצעות מספרים את הענפים שכבר מגיעים לרצפה ופשוט לשתול אותם מחדש בעציץ. כמו קסם, ישתרש ויצמח עציץ חדש.

כאן נמליץ לוודא שלוקחים חתיכה של לפחות 15 ס”מ, ושיש לה לפחות 3 חלקים של מפרקים (היכן שהעלים צומחים). מבחינת שתילה, מוטב שהמפרק התחתון יהיה מתחת לאדמה (לטובת השרשה) ויש לוודא שהאדמה לחה.

מעניין לדעת!

  • אגודת הגינון הבריטית העניקה פרס מצוינות לשעוונית זוחלת, וזאת בשל הגידול הפשוט והמראה האסתטי של העלים הנופלים בעלי צורת הלב.
  • שעוונית זוחלת שייכת למשפחת ה”אסקלפיים”, משפחת צמחי פרחים שנושאת את שמו של אל הרפואה היווני: אסקלפיוס.
  • לצד שעוונית זוחלת רגילה, יש זן נוסף, שעוונית זוחלת מגוונת. כאן המופע של העלים מעט שונה. צורה הלב נשמרת, אם כי הגוונים מפתיעים. לא עוד משחק של רק אפור וירוק, אלא הפעם נקבל תוספת גוון של לבן (העלה מעוטר במסגרת לבנה) ומבחר גוונים ירוקים.
  • כאשר הגבעולים ארוכים ונושקים לרצפה, במקום לקצר אתם יכולים לייצר עבורם נקודות עגינה לאורך הקיר, כך שהמופע שנוצר הרבה יותר מרשים ועשיר.
שעוונית זוחלת מגוונת

פשטות מרשימה

לסיכום נציין ששעוונית זוחלת אכן נשפכת, זוחלת ויודעת להציע מראה מרשים ואלגנטי, במיוחד כשהיא תלויה בגובה. מדובר בצמח שמצריך מינימום התעסקות ואין לו שום דרישות מיוחדות (רק להימנע משמש ישירה). מומלץ!