פיקוס פומילה – תנאי גידול וטיפים לטיפול ביתי

ישנם יותר מ-850 חברים במשפחת הפיקוס, ורבים מהם הפכו לצמחי בית פופולריים ולגמרי בצדק. לא רק שהם אטרקטיביים וקלים לגידול, אלא שהם גם צמחי בית מצוינים ועמידים, שיכולים לעמוד במגוון תנאי גידול. בין הבחירות הפופולריות ביותר הוא פיקוס פומילה, הידוע גם בשם פיקוס זוחל.

בניגוד לבני דודיו הגדולים שרוצים לגדול לעצים, פיקוס פומילה הוא צמח גפן מתורבת יותר, במיוחד שהוא גדל כצמח בית.
יליד אסיה, ניתן לגדל אותו בטרריומים או להשתמש בעציצים גדולים יותר, שם הוא יתפזר יפה על דפנות העציץ.

בתור צמח בית צעיר, פיקוס זוחל ניחן בעלים קטנים ומבריקים בצורת לב על גבעולים דקים. בחוץ, עלים בוגרים מפתחים מרקם עורי וצורה אליפטית על גבעולים עבים וחזקים.

פיקוס פומילה מטפס נלהב ויכול לעמוד טוב יותר בגיזום אגרסיבי מאשר מינים דקיקים כמו קיסוס אנגלי. עדיף לשתול אותו בסתיו, הוא יגדל לאט בהתחלה, יתגבר את הקצב עם התבגרותו. בסופו של דבר הצמח יכול להגיע לאורך של עד 4 מטר.

הנוזל החלבי של הפיקוס עלול לגרום לדלקת עור רצינית. כדאי ללבוש כפפות בעת גיזום הצמח. כמו כן, הוא אינו צמח ידידותי לבעלי חיים. חיות מחמד הלועסות צמחים עלולות לחוות גירוי חמור של הפה, הגרון ודרכי המעיים.

פיקוס פומילה בעציץ

טיפול במטפס פיקוס פומילה

המפתח לגידול פיקוס זוחל בריא הוא לספק אוויר חם ולח ככל שניתן, הרבה לחות ואור עקיף בהיר (אך לא אור שמש ישיר). עם זאת, ראוי לציין שגם צמחים בריאים מאוד ומטופלים היטב יחזיקו מעמד רק כמה שנים בעציצים שלהם. בסופו של דבר מבני השורשים שלהם מיועדים לצמיחה אגרסיבית ומתפשטת, לכן כנראה שצמח שגדל בתוך הבית העציץ לא יפרח או יניב פרי.

אם אתם רוצים לשמור על הפיקוס פומילה שלכם לאורך זמן גם כעציץ ביתי, הרבו את הצמח כל שנה שנייה בערך. כך, כאשר צמח אחד יורד, צמח חדש יחכה לתפוס את מקומו.

אם תבחרו לשתול אותו בגינה, דעו שתצטרכו לגזום אותו באופן עקבי כדי להבטיח שהוא לא ישתלט על צמחים סמוכים.

אוֹר

צמחי פיקוס זוחלים מעדיפים נקודה בהירה בביתכם אך אינם אוהבים אור שמש ישיר, הנוטה לחרוך ולשרוף את העלים. באופן כללי, נסו לשאוף לתת לצמח 6 עד 8 שעות של אור עקיף בכל יום. הם יכולים לשרוד גם בתנאי תאורה חלשה למשך זמן מה, אבל בהחלט יגדלו לאט יותר ולהפיל חלק מהעלים שלהם.

פיקוס זוחל מטפס על קיר

אדמה

צמחי פיקוס פומילה יכולים לצמוח ברוב סוגי האדמה, כל עוד היא מתנקזת היטב. בדרך כלל, אתם יכולים לבחור בכל תערובת עציצים שקניתם במשתלה.

מים

שמורו על הצמח לח באופן קבוע, אך אל תאפשרו לשורשים לשבת במים. יש לתת לאדמה להתייבש לפני השקיה נוספת. בדרך כלל, צריך להשקות את הפיקוס הזוחל שלכם באופן קבוע (בערך פעם בשבוע) במהלך עונת הגידול שלו אבל להפחית את הקצב בסתיו ובחורף, כאשר הצמח נוטה לתרדמה חלקית. אם אתם מבחינים שעלי הצמח משחימים או נושרים, כנראה שהוא מקבל יותר מדי מים.

פיקוס פומילה קטן

טמפרטורה ולחות

נאמן למורשת הטרופית שלו, הפיקוס הזוחל מעדיף סביבה חמה ולחה. יש לשמור על טמפרטורות בתוך הבית בין 18 ל-30 מעלות ולעולם לא לאפשר לרדת מתחת ל – 10 מעלות. הצמח מעדיף גם רמות לחות מעל הממוצע, אז שקלו לשמור אותו בחלק לח בבית כמו מטבח או חדר אמבטיה.

דשן

בעוד שהצמח לא חייב דישון כדי לשגשג, אפשר להזין אותו כדי לעזור לזרז את קצב הצמיחה שלו. אם תבחרו לדשן את הצמח שלכם, בחרו בדשן נוזלי חלש והזינו פעם בחודש במהלך האביב, הקיץ והסתיו.

ייחור

פיקוס פומילה נחשב צמח קל לייחור ואפשר בקלות להכין ממנו פיקוסים חדשים. העונה הטובה ביותר לעשות זאת היא הקיץ. כל מה שעליכם לעשות הוא לחתוך ענף צעיר אך מבוסס ולהכניסו למים לכמה ימים. לאחר שיצאו השורשים ניתן להעביר לאדנית עם אדמה.

פיקוס פומילה נשפך בבית

סיכום

פיקוס זוחל מגוון מתפשט בקלות מחלוקות צמחים (ייחור). ככל שמטפס הפיקוס פומילה מתבגר, הוא עלול לקבל צורה עצית והעלים שלו יזדקנו. כדי להחזיר את הצמח לעלים ולגפנים העדינים יותר, ניתן לגזום בכבדות את החלקים הבוגרים יותר של הצמח והם יצמחו מחדש עם העלים הרצויים יותר.

כדאי לדעת שברגע שהפיקוס הזוחל מתחבר לקיר, זה יכול להיות מאוד קשה להסיר אותו וזה עלול לפגוע במשטח אליו הוא מתחבר. חשוב לבחור מראש אזור מתאים לגידול במידה ואתם שואפים לתת לו לתפס.

בשורה התחתונה קל מאוד לגדל פיקוס פומילה מגוון, בין אם אתם מגדלים אותו כעציץ בית או כמטפס בחוץ.